Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TMSF Başkanı’ndan İnşaat Çıkışı

TMSF Başkanı Muhittin Gülal; kayyum atadıkları şirketler arasında kendilerini en çok zorlayan sektörün inşaat sektörü olduğunu ve işlerin hayal ettikleri gibi gitmediğini belirterek, bunun sektörün satışlarda olağanüstü zorlandığı bir döneme denk gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

yapi.com.tr
TMSF Başkanı’ndan İnşaat Çıkışı

TMSF Başkanı Muhittin Gülal gerçekleştirdiği basın toplantısında, TMSF kayyumunda yönetilen Fi Yapı, İnanlar ve Dumankaya olmak üzere üç inşaat şirketi olduğunu, burada bu şirketlerden daire alanların mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında çalışma başlattıklarını hatırlattı. Reuters kaynaklı Sözcü’de yer alan habere göre; inşaat sektöründe olağanüstü bir durum olduğunu aktaran Gülal, satışta yaşanan zorluklar nedeniyle belirlenen takvimin gerisinde kaldıklarının altını çizdi. TÜİK tarafından yayımlanan son verilere göre Türkiye genelinde konut satışları Mayıs’ta yüzde 31.3 düşüşle 82,252 adet oldu. Konut satış istatistiklerine göre, “ipotekli satış” olarak nitelendirilen konut kredili satışlar da Mayıs’ta yüzde 85.8 azalışla 5,231 adet olarak gerçekleşti.

Dumankaya’da Yeniden Başlayan İnşaatta Sorun
TMSF’nin geçtiğimiz yıl 21 Haziran’da elinde olan Dumankaya Grubu ve Fi Yapı Grubu, yarım kalan inşaat projelerini bitirmek üzere Alman Dress&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla işbirliği anlaşması imzalamıştı. Eurabau GmbH, CPB Project Development GmbH, Drees&Sommer ve Flagman Capital iş birliği ile yarım kalan projelerin tamamını bitirmek üzere yurtdışından 450 milyon euro kredi tahsis edilmişti.

Ancak ilk etapta Dumankaya’ya ait ve bitmesi en yakın projelerden Mozaik projesinde geçen yıl başlayan inşaatın yeniden durduğu, işlerin yapılmadığı ve buradaki sorunların nasıl çözüleceği sorusu üzerine Gülal, sektördeki sorunlar nedeniyle satış sorunu yaşandığını söyledi. Gülal, “Hem sektörün içindeki sıkıntılar hem şirketlerin finansal portföylerinin çok zayıf olması nedeniyle hareket alanımız sınırlı. İnşaat şirketlerinin bankalara kredi borçları var. İnşallah tamamlayacaklar. Borçlar ödenmeden daireler üzerindeki ipoteklerin kalkması söz konusu değil” diye konuştu.

Tamamen satılan projelerden artı değer oluşturulmasının mümkün olmadığına işaret eden Gülal, hiç başlanmamış projelerden gelecek değerlerle bir yol haritasının çizilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Daha önce medyada yer alan 2018 verilerine göre Dumankaya projelerinden yaklaşık 3,000, Fi Yapı’dan ise yaklaşık 5,000 çeşitli mağduriyetle karşı karşıya kalırken, bunların bir kısmının tapu teslim işlemleri yapılmıştı.

Dumankaya mağdurları tarafından oluşturulan grubun yaptığı açıklamada, Dumankaya’nın Mozaik, Adres, Modern Collection, Hİ FİT ve Flex Ofis projelerindeki konutların inşaat işleri yürütülemezken Fi Yapı ile ilgili herhangi bir şantiye çalışmasına girişilmediği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmsf-baskanindan-insaat-cikisi_173713.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!