Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ Doğu ve Güneydoğu'yu Baştan İnşa Ediyor

TOKİ, Doğu ve Güneydoğu’ya 176 bin yeni konut inşa ediyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bölgeden gelen yoğun talebi karşılamak için vitesi arttırdık” dedi.

yapi.com.tr
TOKİ Doğu ve Güneydoğu'yu Baştan İnşa Ediyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Doğu ve Güneydoğu’da konut üretimine devam ediyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bugüne kadar Adıyaman’da 4 bin 297, Batman’da 5 bin 397, Diyarbakır’da 16 bin 692, Gaziantep’te 20 bin 813, Kilis’te bin 152, Mardin’de 8 bin 387, Siirt’te bin 297, Şanlıurfa’da 13 bin 515 ve Şırnak’ta 11 bin 111 konut olmak üzere 82 bin 643 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 53 bin 499’unu tamamladık” dedi.

Mardin’de yatay mimari
Güneydoğu’da inşa ettikleri projeler hakkında bilgi veren Turan, “Büyüyen sanayisiyle ülkemizin lokomotif şehirlerinden olan ve konut ihtiyacı artan Gaziantepte 8,5 milyon metrekare alan üzerinde 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesinde hayata geçirdik. Doğa ve çevreden mimariye, sosyal alt yapıdan ulaşım ağlarına, nüfus artış hızından yıllık konut ihtiyacına kadar pek çok parametreyi, 50 bin konutluk alanda eşzamanlı üretilmiş bir çalışma planında buluşturduk. Şanlıurfa Maşuk’ta yerel mimari konseptli, az katlı ve yöreye ait yapı taşları ile yürüttüğümüz sosyal konut projemiz var. Projelerimiz şehrin sosyal, kültürel, coğrafi tüm yapısal özelliklerini barındıracak şekilde tasarlandı. Projemiz tamamlandığın Şanlıurfaya yeni değerler katacaktır. Mardin Merkez Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 375 konut inşa ettik. Proje yatay mimarisi ile Mardin’in tarihi dokusunu da geleceğe taşıyacak.” açıklamasında bulundu.

TOKİ Doğu Anadolu’da 83 bin 595 konut inşa etti
Turan tarafından verilen bilgilere göre, “2002 yılından bugüne kadar TOKİ eliyle Doğu Anadolu Bölgesi illerinde 93 bin 668 konuta başladı. Bu dönemde 83 bin 595 konutun yapımı tamamlandı ve hak sahiplerine teslimatlar yapıldı.

Sosyal donatılar
TOKİ öte yandan, Doğu ve Güneydoğu’da konutların yanı sıra 62 hastane, 298 okul, 9 kütüphane, 178 cami, 6 sevgi evi, 4 spor salonu, 17 sağlık ocağı, ticaretin gelişmesi ve bölgelerde ekonomik canlılığı artırmak için 196 ticaret merkezi inşa etti.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-dogu-ve-guneydoguyu-bastan-insa-ediyor_162970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!