Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ, Mersin'i Akdeniz Oyunları'na Hazırlıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin'de iki dev projeyi hayata geçiriyor.

yapi.com.tr / AA
TOKİ, Mersin'i Akdeniz Oyunları'na Hazırlıyor

TOKİ, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek olan Akdeniz Oyunları için gerekli tesisleri yapacak ve 24 ülkeden binlerce sporcunun geleceği Mersin'i gecekondulardan kurtarmak için beş ayrı bölgede kentsel dönüşüm projesi başlatacak.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, başta Türk Telekom Arena olmak üzere son 8 yılda Türk sporuna 771 spor salonu kazandıran TOKİ, 2013 yılında Mersin'de düzenlenecek Akdeniz Oyunları için gerekli olan tesisleri de inşaa edecek.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile TOKİ tarafından ortaklaşa yürütülmesi öngörülen proje kapsamında Mersin'e olimpik yüzme havuzları, tenis kortları, central kort, spor salonları, statlar, idari binalar ile diğer spor aktiviteleri için gerekli tesisler yapılacak. Finansmanı GSGM tarafından karşılanacak spor tesisleri arasında değişik seyirci kapasitesinde dört adet kapalı spor salonu da yer alacak. Ayrıca GSGM'nin talepleri doğrultusunda yeni spor tesisleri de inşa edilebilecek.

Açıklamaya göre, 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacak 17. Akdeniz Oyunları'na 24 Akdeniz ülkesinden 4 bin sporcu katılacak. Farklı 28 spor dalındaki karşılaşmalar için Mersin'de yapılacak altyapı çalışmalarını, TOKİ ile GSGM birlikte yürütecek. Cumhuriyetin 90. yılına denk gelecek Akdeniz Oyunları'nın, Türkiye'nin spor organizasyonları alanında geldiği noktayı göstermesi açısından da büyük öneme sahip olduğu belirtildi.

555 milyon liralık gecekondu dönüşüm projesi

TOKİ, Mersin'de 555 milyon 590 bin liralık kentsel dönüşüm projesi de başlattı. Çay, Çilek, Özgürlük, Kiremithane ve Eğriçam mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında, Mersin gecekondulardan arınmış olacak. Projeyi Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Akdeniz ve Yenişehir ilçe belediyeleri ile birlikte yürüten TOKİ, bölge halkının ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak, kente çağdaş mekanlar kazandıracak.

Açıklamaya göre, Çilek Mahallesi'nde 160 milyon lira, Çay Mahallesi'nde 150 milyon lira, Kiremithane Mahallesi'nde 130 milyon lira, Özgürlük Mahallesi'nde 30 milyon lira ve Eğriçam Mahallesi'nde de 85 milyon 590 bin liralık kıymet takdiri tespit edildi. Toplam beş ayrı bölgede yürütülecek kentsel dönüşüm projesinin ilk etaptaki maliyeti 555 milyon 590 bin lirayı bulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-mersini-akdeniz-oyunlarina-hazirliyor_87122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!