Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Mucizesi

Yıllar önce bütçeye yük olduğu gerekçesiyle kapanma noktasına gelen TOKİ, hükümetin aldığı kararlarla adeta küllerinden yeniden doğdu.

Star Gazetesi
TOKİ Mucizesi

ir zamanlar ancak devlet desteğiyle ayakta durabilen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) şimdi ekonominin lokomotif kurumlarından biri oldu. TOKİ’de son 5 yılda devrim niteliğinde gelişmeler yaşandı. Yıllar önce bütçeye yük olduğu gerekçesiyle kapanma noktasına gelen TOKİ, hükümetin aldığı kararlarla adeta küllerinden yeniden doğdu. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, son yıllarda devletten destek almadan, hükümetin Acil Eylem Planı’ndaki dargelirlileri konut sahibi yapma ve çarpık kentleşmeye son verme politikası çerçevesinde projeler geliştirdiklerine dikkat çekti. Son 4 yılda Hazine’ye KDV başta olmak üzere yaklaşık 600 milyon YTL’lik gelir sağladıklarını da ifade eden Bayraktar, inşaat sektöründe yaşanan yüzde 25 dolayındaki büyümenin yarısında TOKİ’nin projelerinin payı olduğunu vurguladı.

Acil Eylem Planı dopingi
TOKİ, hükümetin 2007 yılı için yapılmasını planladığı 250 bin konut hedefini 30 bin konut aşarak şimdiden 280 bin konuta ulaşmış durumda. Bayraktar, 2006 yılı sonuna kadar 200 bin konuta ulaşma hedefini gerçekleştiren ve 220 bin konuta ulaşan TOKİ’nin 1984’te Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kurulduktan sonra büyük bir ivme yakaladığını ancak 1987’den sonra TOKİ’nin pasif hale gelerek işlerden çekildiğini vurguladı. Bayraktar, 1999 depremlerinden sonra ise planlı ve güvenli konut ihtiyacının öne çıktığını ve 58 ve 59’uncu hükümetlerin Acil Eylem Planı’nda dargelirlileri kira öder gibi ev sahibi yapma hedefi doğrultusunda özellikle 2003’te TOKİ’nin hareketlendiğini, 2004’ten sonra ise bunun zirveye çıktığını sözlerine ekledi.

800 bin kişiye iş sağladı
Yatırım maliyeti yaklaşık 13 milyar YTL olan bin 200 ayrı ihale gerçekleştirilirken, satışa sunulan 197 bin 941 konuttan 163 bin 568’i satıldı. Hasılat paylaşım modeliyle yapılan 42 bin 826 konuttan ise 4.5 milyar YTL gelir hedefleniyor. Bu uygulamalarla doğrudan ve dolaylı olmak üzere 800 bin kişilik istihdam sağlanıyor. TOKİ ayrıca tarihi dokunun yenilenmesi ve korunmasına yönelik tescilli taşınmaz kültür varlıkları için toplam 74 projeye 4.7 milyon YTL kredi açtı. 2003’ten itibaren 56 bin konuta ise tamamlanma kredisi verildi.

Seyrantepe haftaya açıklanacak
TOKİ Başkanı Bayraktar merakla beklenen Galatasaray’ın Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesinin sonucunu önümüzdeki hafta içerisinde açıklayacaklarını ifade etti. 19 Temmuz’da gerçekleştirilen ihalede Nurol İnşaat, Eren Talu Turizm AŞ, Cengiz İnşaat, Mesa Mesken Sanayi ve Bozoğlu İnşaat teklif vermiş. Eren Talu ve Bozoğlu, toplam satış geliri ile TOKİ’ye ayrılan pay açısından verdikleri teklifler ile öne çıkmışlardı.

TOKİ, konutun dışında 200’ün üzerinde ilköğretim okulu, lise, hastane, sağlık ocağı, cami ve spor salonlarının inşaatını da yürütüyor. Ankara’daki Esenboğa Havalimanı güzergahındaki gibi gecekondu dönüşümleri, tarım köyleri gibi projeler de uygulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-mucizesi_55454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!