Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ: Tapu Gelmeden Seyrantepe Başlamaz

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray’ın Seyrantepe projesini ihaleye açmak için, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün GS kulübü hakkında açtığı davanın sonuçlanmasını beklediklerini açıkladı.

Hürriyet GazetesiOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray’ın Seyrantepe projesini ihaleye açmak için, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün GS kulübü hakkında açtığı davanın sonuçlanmasını beklediklerini açıkladı. Bayraktar, davanın ne olduğu sorusuna, "Dava, daha önce yapılan tahsisle ilgili. Onlar aralarında anlaştı zaten, biz taraf değiliz. Dava bitip Ali Sami Yen’in 34 dönümlük arsasını TOKİ cebine koymadan ihale açılmaz" dedi. Bayraktar, Fenerbahçe yönetiminin "Seyrantepe projesiyle GS kayrılıyor" iddialarına karşılık "Ben anlamam o işlerden, benim muhatabım Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü"dür" dedi. Bayraktar’ın değerlendirmesi şöyle:

Önce tapu: Aslında ihale için biz hazırız. Ama davanın bitmesini bekliyoruz. O dava bitip tapusunu cebimize koymadan ihaleye çıkmayız. Biz tapudan anlarız. Bize verecekler stadın tapusuna, kaç lira para geliyor ona bakıp, satışı şekillendireceğim.

Fakir fukaraya konut: Aslında bu iş için bize kanundan gelen bir sorumluluk yok. TOKİ yasası bana böyle bir iş yapma görev ve talimatı vermiyor. Bu işe ancak kaynak yaratmak için giriyorum. İşi disipline edeceğim, organize edip kontrolünü yapacağım. Oradan üç beş kuruş para kazanıp kentsel dönüşüm işlerinde ve fakir fukaraya konut yapımında kullanacağız.

TOKİ’nin imzası: Ali Sami Yen Stadı’nın arsası bizim iştahımızı kabartıyor. Orada proje yapmak, Türkiye’ye güzel bir stat kazandırılmasında TOKİ’nin imzasının olması hoşumuza gider. Biz bu görevi Maliye Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve TOKİ olarak bir protokol imzalayarak üstlendik. Başbakan tarafından uygun görüldü. Stadın arsasını alarak, oradan oluşturacağımız kaynakla Seyrantepe’de stat yapacağız. Bizim muhatabımız Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, biz genel müdürlüğe stat yapıyoruz.

Kullanım hakkıyla ilgili: Ali Sami Yen Stadı’nın irtifak hakkı halen GS kulübünde. GSGM’nün GS kulübüne açtığı davanın GS’nin 1997 yılında Genel Müdürlük ile imzaladığı, stadın üst kullanım hakkına ilişkin olduğu ve kulübün anlaşma koşullarını yerine getirmediği gerekçesiyle kullanım hakkının iptali istemine dayanıyor. GSGM bu davayı kazanırsa, TOKİ’nin Seyrantepe projesinin TOKİ tarafından gerçekleştirilebilmesinin hukuki zemini sağlanmış olacak. Toplam 384 dönümlük Seyrantepe arazisinin 120 dönümü üzerinde Galatasaray’ın yeni stadının inşa edilmesi, kalan 264 dönüm üzerinde ise sağlık kompleksi kurulması planlanıyor. Ali Sami Yen Stadı’nı devralacak TOKİ’nin burada gerçekleştireceği projeden sağlayacağı kaynağın bir kısmıyla GS için 52 bin kişilik yeni stad yaptırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-tapu-gelmeden-seyrantepe-baslamaz_49606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!