Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'nin Satışa Çıkardığı AOÇ Arazileri Hakkında Bilgilendirme

TMMOB Şehir Plancıları Ankara Şubesi, TOKİ'nin Atatürk Orman Çiftliği arazilerini satışa çıkarması işleminin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekti.

yapi.com.tr
TOKİ'nin Satışa Çıkardığı AOÇ Arazileri Hakkında Bilgilendirme

TMMOB Şehir Plancıları Ankara Şubesi'nin TOKİ'nin usulsüz Atatürk Orman Çiftliği arazileri satışına yönelik açıklaması şu şekilde;

"Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nın internet sitesinde Ankara’nın en yüksek ranta sahip bölgelerinden biri olan Çukurambar’da iki parselin açık arttırma yöntemi ile 5 Eylül 2019 tarihinde satışa çıkarılacağı duyurulmuştur. 10 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan satış ilanında alanın toplam yüzölçümü 48.354 m2 olan 29101 ada 27 parsel ve 29102 ada 6 parselin E:1.50 yapılaşma koşullarında Konut+Ticaret imar durumuna sahip olduğu belirtilmiştir. Ancak TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi olarak bu parsellerin yer aldığı imar planlarına açtığımız davada Ankara 4. İdare Mahkemesi, satış ilanının yayınlanmasından iki hafta önce, 26 Temmuz 2019 tarihinde yürütmesinin durdurulması kararı vermiştir. TOKİ, yürürlükte olmayan bir imar planına dayanarak, kamu arazilerini satışa çıkararak suç işlemektedir.

1- Çukurambar bölgesinde yer alan ve açtığımız son davayı da içeren 29101 ada 27 ve 28 parseller ile 29102 ada 6, 7 ve 8 nolu parseller ve şu anda üzerinden Amerika Büyükelçiliği yeni binasının inşa edilmekte olduğu 29095 ada 1 parseli kapsayan alan; 1983 yılında “Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve eğitim alanlarının genişletilmesi ve anılan arazilerin daha faydalı kullanımına olanak verilmesinin gerekliliği” gerekçeleriyle Atatürk Orman Çiftliği'nden Gazi Üniversitesi'ne devredilmiştir. Devir işlemi, Gazi Üniversitesi'nin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması şartı ile gerçekleştirilmiştir.

2- Gazi Üniversitesi ve TOKİ arasında 2010 yılında imzalanan protokol ile söz konusu araziler, Üniversite’nin belirleyeceği alanlarda talep edeceği Hizmet Binası ve eklentilerinin TOKİ tarafından yapılması karşılığında TOKİ’ye devredilmiştir.

3- Bu parselleri içeren 2008, 2011 ve 2014 yıllarında onaylanan imar planlarına açtığımız davaların sonucunda ilgili mahkemeler planların iptaline karar vermiştir.

4- 2012 yılında TOKİ’nin açtığı Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı ihalesini Türkerler-Renkyol ortaklığı kazanmış, ancak bölgede herhangi bir inşaat başlamamıştır. Gazi Üniversitesi Senatosu'nun 2014 yılında aldığı kararda TOKİ’nin yapmakla yükümlü olduğu hizmet binaları ve eklentileri ile çevre tanzimlerinin yapılması işlerinin henüz ihale işlemleri bile gerçekleştirilmediği vurgulanmıştır.

5- Gazi Üniversitesi 2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda “TOKİ ile Üniversite arasında yapılan protokol TOKİ’ye devredilen taşınmazların amaçlar doğrultusunda değerlendirilmemesi, protokolün süresi içerisinde bitirilmemesi taşınmazlarla ilgili hukuki sorunlar çıkması durumunda protokole konu olan taşınmazların Üniversiteye iade edileceği ve dolayısıyla protokolün geçersiz sayılacağı” ve bu nedenle “bahse konu taşınmazları amaçları doğrultusunda değerlendirememesi halinde Üniversite’ye iadesi yapılması hükmü de işletilmemiştir.” tespiti yapılmış ve TOKİ’nin protokol gereklerini yerine getirmemesi nedeniyle arazilerin Gazi Üniversitesi'ne iade edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

6- İlgili mahkemelerce imar planlarının iptal edilmesi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında yeni bir plan daha onaylanmıştır. 1.50 emsal ile Konut+Ticaret alanı olarak hazırlanan imar planları Şubemiz tarafından yargıya taşınmış ve 26 Temmuz 2019 tarihinde planların yürütmesi durdurulmuştur.

7- Ancak, mahkeme kararından iki hafta sonra 10 Ağustos 2019 tarihinde söz konusu araziler TOKİ tarafından yürürlükte olmayan bir imar planını temel alarak satışa çıkarılmış ve 1983 yılından günümüze kadar süren hukuksuzluk zincirine son halka eklenmiştir.

Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının gerekçeleri dava konusu İmar Plan değişikliklerinin; 5659 Sayılı AOÇ Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'na aykırı olarak, AOÇ’den Gazi Üniversitesi'ne geçen parsellerde konut ve ticaret kullanımı getirdiği; AOÇ arazisinin halkın ortak kullanımına hizmet edecek şekilde düzenlenmesi gerekirken ranta yönelik bir düzenleme olduğu; kamu yararına uygun olmadığı; AOÇ’nin kurulusuna ve Atatürk’ün mirasına uygun bir düzenleme olmadığı; İmar Kanunu’na, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği hükümleri ve diğer ilgili mevzuat ile belirlenen usul ve esaslara ve ayrıca, planlama ilkeleri ve şehircilik esaslarına uygun olmadığıolarak sıralanmıştır. İhale duyurusunun ardından TOKİ ve diğer ilgili kurumlar ile gereken yazışmalara başlanmış ve TOKİ tarafından açılan açık arttırma ile satış ilanının hukuksuz olduğu ve bir an önce iptal edilmesi gerekliliği iletilerek gereken uyarı yapılmıştır. İhalenin iptal edilmemesi durumunda, ihale tarafımızca yargıya taşınacaktır.

Ankara 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği karara rağmen bu arazilerin satışa çıkarılması hukuken mümkün değildir. Bu nedenle söz konusu satış ihalesinin derhal iptal edilmesi, alanda yapılacak olan yeni imar planının Atatürk Orman Çiftliği’nin kurucu değerlerini gözeten, kamu yararını önceleyen, Mahkeme kararları doğrultusunda ilgili mevzuata, planlama ilkeleri ve şehircilik esaslarına uygun bir şekilde, ilgili bütün kuruluşların dâhil edildiği katılımcı süreçler sonucu yeniden ele alınması gerekmektedir. TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak Ankara’nın kamusal mekânlarını ve Cumhuriyetin kentimize kazandırdığı değerleri korumak için mücadeleye her alanda devam edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha saygıyla duyururuz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-satisa-cikardigi-aoc-arazileri-hakkinda-bilgilendirme_174650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!