Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ, Atatürk Orman Çiftliği İhalesini Erteledi

Aralarında sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin olduğu 51 kurumun temsilcileri, üyesi ve vatandaşlar, AOÇ arazilerinin açık artırma satış ihalesine karşı TOKİ önünde eylem yaptı. TOKİ, yeterli katılım ve rekabet sağlanamadığı gerekçesiyle ihaleyi ileri bir tarihe erteledi.

yapi.com.tr
TOKİ, Atatürk Orman Çiftliği İhalesini Erteledi

AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamaz
TOKİ'nin Atatürk Orman Çitfliği (AOÇ) arazilerinin ihalesinde yapılan eylemde, ortak basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu. Candan, şunları söyledi: “Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliği, halka ait kamusal kullanım alanı olarak 5 Mayıs 1925‘te Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi mal varlığı olarak kurulmuştur. Savaştan çıkmış bir ülkenin kalkınma ile yeniden özgürleşmesinin mekânı olan Atatürk Orman Çiftliği Cumhuriyetin devrimci ve özgürlükçü modelidir. AOÇ fikri; tarımsal üretim alanında yenilikçi fikirlerin halk için sağlıklı gıda üretiminin laboratuarıdır. AOÇ fikri; insan ve üretim ilişkilerini bütünsellik içerisine alan, kolektif bir yaşam biçiminin ifadesi olarak toplumsal işçi mahallesidir. AOÇ fikri; iş üzerinde “yaparak dokunarak hissederek” üreterek öğrenme alanı olarak bir halk üniversitesidir. AOÇ fikri; kadın ile erkeğin, eğitimde üretimde paylaşımda eşit ilişkiler kurulduğu toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilk deneyimlendiği toplumsal eşitlik alanıdır. AOÇ fikri, halkçıdır; özvarlıklarına dayanarak kurulan çiftlikte üretimin önceliği halkın ihtiyacı üzerine şekillenir, kapitalizmin kar hırsıyla yarattığı tüketim için değil. AOÇ fikri ilericidir; halka sosyal buluşma ortamları sağlayan çağdaş yaşam alanları, tiyatro, müze, piknik alanları, havuzları, spor alanları, lokantaları ile birlikte halkın kültür sanat ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanmasının ortak ve çağdaş mekândır.

AOÇ fikri bütünlükçüdür; Cumhuriyetin Başkenti, Ankara’nın kentsel planlamasında, Ankara’nın yeşil aksı içerisinde kente saplanan yeşil bir kama gibi, Ankara’nın nefes alanıdır, akciğeridir. AOÇ fikri ekolojiktir; bataklıktan vahaya dönüştürülen AOÇ ekonomik kurtuluş savaşının kurucu mekânıdır. İnsan doğa ilişkisinin, insan doğa birlikteliğinin emekle yeniden örüldüğü, insan ile doğanın birlikte harmanladığı yeni bir yaşama kültürü yaratmanın, doğa kültür emek ve bilimle şekillenen kültürel peyzaj alanıdır. AOÇ fikir gelecektir; taşıdığı değerlerle gelecek kuşaklara aktarılacak, insanın yeniden mücadele azminin ve devrimci dönüşümünün tanık mekânıdır. Taşıdığı bütün potansiyellerle birlikte Atatürk Orman Çiftliği salt bir çiftlik değil, Cumhuriyet değerlerinin kurucu ve simge mekânıdır. Hedef alınması ve talan edilmesi işte bundandır. 11 Haziran 1937 de Mustafa Kemal Atatürk tarafından şartlı bağışla halkına emanet edildiğinde toprak bütünlüğü 55 bin dekar olan Atatürk Orman Çiftliği arazileri, bugün toprak bütünlüğünün neredeyse yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetmiştir. 5659 sayılı kanuna göre AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamayacağı açıktır. Bugün Gazi Üniversitesine Tıp Fakültesi yapılmak üzere verilen Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin hülle yoluyla TOKİ ‘ye devredilmesi ve TOKİ tarafından ticaret ve konut alanı olarak açık arttırmayla satılması ihalesinin yapılacağı bu alanda bir kez daha haykırmak için buradayız.”

Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz
Candan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk’ün şartlı bağışla halkına emanet ettiği vasiyeti ile AOÇ arazilerini satışa çıkartmak hukuksuzdur, vasiyete ihanettir. “İhanetin ihalesi olmaz, Atatürk Orman Çiftliği alanları satılamaz,” derken, bizler aşağıda imzası olan örgütler olarak Atatürk Orman Çiftliği alanlarına sahip çıkıyor, hukuksuz ihalenin iptal edilmesini, amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerini AOÇ’ye devredilmesini bir kez daha hatırlatıyoruz. İktidarın rejimle hesaplaşmasının zirve mekânı haline gelen ve sürekli talan edilen, metrekaresi 10 kuruştan kiralamaya açılan, Danıştay dava daireleri kurulunun oy birliği ile aldığı karara rağmen otoriter rejimin mekânsallığını üreten kaçak saray da yaşanan hukuksuzluğu ülkenin dört bir yanına yaygınlaştıranlara karşı Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Candan, ertelenen ihaleye katılacaklara “Bizim talebimiz ihalenin ertelenmesi değil iptal edilmesidir. Bu ihaleye katılmayın. Bu ihale hukuksuzdur. AOÇ topraklarında konut ve ticaret yapılamaz” çağrısında bulundu. Candan, AOÇ Müdürlüğü’nde 17 Eylül saat 14:00’da gerçekleştirilecek, AOÇ topraklarının metrekaresinin 10 kuruşa kiralanması ihalesine de katılacaklarını belirterek, “AOÇ arazileri özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasına imza atan kurumlar: Ankara 78’liler Girişimi, Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Serbest Mali Müşavirler Odası, Ankara Tabip Odası, Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şubesi, Birleşik Kamu İş, Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Merkezi, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şubesi, CHP Altındağ İlçe Örgütü, CHP Ankara İl Örgütü, CHP Çankaya İlçe Örgütü, CHP Yenimahalle Kadın Kolları, Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Dernekleri, Çankaya Kent Konseyi, Çiğdemim Derneği, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Dayanışma Vakfı, Devrimci 78’liler Federasyonu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Divriği Kültür Derneği, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği(HEKDER), Halkevleri, Kavaklıderem Derneği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Eğitim Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Politeknik Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi, Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-ataturk-orman-ciftligi-ihalesini-erteledi_174740.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!