Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Yeniden Kuruluyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya mirası Atatürk Orman Çiftliği son 20 yıl içinde “parsel parsel” küçüldü. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yok edilen Atatürk Orman Çiftliği'nin Ankara Büyükşehir ile Çankaya'nın park alanı arsalarının birleştirilerek, yeniden kurulacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği Yeniden Kuruluyor

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kırkkonaklar ile Mamak arasında kalan Bademlidere bölgesinde Çankaya Belediyesi'ne ait 750 dönüm park alanı ile hemen bitişiğindeki Ankara Büyükşehir'e ait 500 dönüm arsanın birleştirilerek yeni Atatürk Orman Çiftliği'nin kurulacağını söyledi. Taşdelen, yeni A.O.Ç'de, bir de hayvanat bahçesi kurmayı planladıklarını da açıkladı.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre; Alper Taşdelen, yerel seçimler sonrasında yönetimi değişen Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerini ve Çankaya Belediyesi'nin sosyal ve kültürel projelerini anlattı. Taşdelen'in anlattıkları şöyle:

“Çankaya Belediye sınırları içindeki Kırkkonaklar ile Mamak arasındaki Bademlidere bölgesinde 750 dönüm tapulu bir park alanımız var. 750 dönüm üzerine ikinci bir Atatürk Orman Çiftliği kuracağız.

Burada, sadece Çankayalıların değil Ankaralıların da kullanacakları yürüyüş, piknik, oyun, spor alanları olacak. Atatürk Orman Çiftliği’nden kaldırılan hayvanat bahçesinin yerine burada bir hayvanat bahçesi yer alacağı müthiş bir yeşil alan, rekreasyon alanı yapılacak.

Buranın içinde çocuklarımız için Gök Bilim Merkezi’de olacak, doğal ürünlerin satıldığı çok güzel pazar alanlarımız da olacak.

Yani, Ankaralıların ister hafta içi ister hafta sonu geldiklerinde spor ve piknik yapacakları aynı zamanda vakit geçirecekleri çok güzel yeni bir parkı ama sadece park değil rekrasyon alanı ve ormanı burada hayata geçireceğiz.

Bizim Atatürk Orman Çiftliği dememizin sebebi şu. Dediğiniz gibi, Atatürk Orman Çiftliği parça parça yapılaşmaya açıldı. Orman alanı olması gereken yerler imara açıldı. Buna mukabil, bu 750 dönüm hiçbir şekilde imara, yapılaşmaya, konuta açılmadan tamamen halkın park rekreasyon ihtiyacını karşılayacak ve büyük bir bölümünü de orman haline getireceğiz. Kent içinde bir orman da yaratmış olacağız aynı zamanda.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve bürokratlarla projeyi konuştuklarını sözlerine ekleyen Alper Taşdelen; “Bu alanın yanında da 500 dönüme yakın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de park alanı var. Şimdi hem Çankaya hem de Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanlarını bir araya getireceğiz ve toplamda bin 250 dönümlük bir park ve orman haline getireceğiz ve projeyi de Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi beraber yapacağız.” dedi.

“AVM'yi gençlik merkezi haline getiriyoruz”
Ankara’da üniversite öğrencilerinin kullanacağı bir gençlik merkezi ve kütüphane eksikliği olduğunu belirten Taşdelen, “Maltepe’de yarı hissesi belediyemize ait olan bir AVM'yi, Ankara’nın en büyük gençlik merkezi haline getireceğiz. Burada, 24 saat açık kütüphanemiz de olacak. Yeri de metroya da yakın. 19 Mayıs Gençlik Merkezi'ni sadece Çankaya değil tüm Ankara’da okuyan öğrencilerimizin hizmetlerine sunacağız. Bir Belediye, ne kadar gelir getirecek de olsa, bir AVM işletmecisi olmamalı diye düşünüyorum. Kaldı ki Ankara’da yeterince AVM var. AVM’lerde kent merkezi ve mahallelerdeki esnafı da öldürdü. Sosyal hayat tamamen AVM hayatına döndü, biz de AVM kültüründen ziyade insanların sokaklarında, yaya bölgelerinde özgürce gezdiği bir kent yaratmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-yeniden-kuruluyor_177203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!