Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'ye Sudanlı ilgisi!

Sudan Güney Darfur Eyaleti Valisi Abdlrahman Rahma Abdlrahman, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel'i ziyaret etti.

yapi.com.tr
TOKİ'ye Sudanlı ilgisi!

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 567 bin Konut rakamına ulaşan, yerel yönetimlerle Kentsel Dönüşüm projeleri de gerçekleştiren TOKİ, yabancıların da dikkatini çekiyor.

Çalışma modeli ve projeleriyle Afganistan'dan Cezayir'e, İspanya'dan İran'a kadar birçok ülkeden ziyaretçi ağırlayan TOKİ'nin son misafiri Sudan heyeti oldu.

Sudan Güney Darfur Eyaleti Valisi Abdlrahman Rahma Abdlrahman ve beraberindeki heyet, İdare'nin Bilkent'teki merkez binasında TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'i ziyaret ederek, projeler ve İdare'nin çalışma modeli hakkında bilgi aldı.

Karabel, TOKİ'nin 567 bin 310 Konut rakamına ulaştığını ve projeleri için Hazine'den kaynak almadan kendi kendini finanse ettiğini belirtti.

TOKİ'nin kamuya ait sorunlu Arsa veya arazileri proje üreterek veya satışa çıkararak değerlendirdiğini, bu şekilde sağlanan gelirle projelerin finanse edildiğini bildiren Karabel, şöyle devam etti:

''Ürettiğimiz konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde. Sadece konut yapmıyoruz. Konutlarla sağlık ocağı, okul, cami, ticaret merkezi gibi sosyal donatıları da vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Toplam 20 bin derslikli 897 okul, 925 spor salonu, 131 yurt ve pansiyon, 94 sağlık ocağı, 200 hastane yaptık.''

Karabel, TOKİ'nin yerel yönetimlerin işbirliğiyle 58 şehirdeki 127 belediyeyle kentleri çarpık yapılar ve plansız yerleşmeden kurtaran 277 kentsel yenileme çalışması yaptığını belirtti.

Yoksul ve alt gelir grubuna yönelik üretilen konutlarla ilgili bilgi veren Karabel, yoksul grubu konutların peşinatsız 20 yıl vadeli olarak satışa sunulduğunu, alt gelir grubu konutların ise düşük peşinatlı, taksit miktarı düşük ve 15 yıl vadeli satıldığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiye-sudanli-ilgisi_106250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!