Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'den Ayasofya Kararı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle Trabzon'un tarihi kimliğini ortaya çıkarıyor. TOKİ, 800 yıllık tarihe sahip Ayasofya Müzesi'nin etrafında tarihi dokuya uygun park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirecek.

yapi.com.tr/AA
TOKİ'den Ayasofya Kararı!

Zağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Yomra ve Araklı'da uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle Trabzon'u köhne yapılardan arındıran İdare, şehrin tarihi kimliğini ortaya çıkaracak çalışmalar da yapıyor.

TOKİ, öncelikle, 800 yıllık tarihe sahip Ayasofya Müzesi'ni, çevresini saran ve çirkin görünüme neden olan gecekondulardan arındırdı. Bölgedeki 44 gecekondunun, hak sahipleriyle varılan anlaşmalar neticesinde yıkılmasının ardından Ayasofya Müzesi'nin etrafında tarihi dokuya uygun park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. İdare, müzeyi ziyarete gelenlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler de inşa edecek.

Rekreasyon ihalesi yapıldı

Ayasofya Müzesi'nin müştemilatlarının yapımı, altyapı ve çevre düzenlemesi için ihale, TOKİ'nin Bilkent'teki merkez binasında 21 Mart'ta gerçekleştirildi. 5 firmanın teklif verdiği ihaleyi kazanan firma ilerleyen günlerde açıklanacak.

Bölgedeki kentsel dönüşüm projesi ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasından sonra Ayasofya Müzesi, yerli ve yabancı konukların uğrak yeri olacak. Proje sayesinde müzeye gelen ziyaretçi sayısının da artması bekleniyor.

Ayasofya hakkında

Günümüzde müze olarak kullanılan Trabzon Ayasofya Kilisesi, Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethini (1461) takiben yapı, camiye çevrildi ve vakıf eseri oldu. 1868'de harap durumdaki cami, Bursalı Rıza Efendi'nin teşvikleriyle onarıldı. Ayasofya, Birinci Dünya Savaşı yıllarında depo ve hastane, sonrasında ise yine cami olarak kullanıldı. 1958-1962 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesinin işbirliğiyle restore edilerek, 1964'ten sonra müze olarak ziyarete açıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-ayasofya-karari_107285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!