Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tokludede Tarihe Yenilmedi, Sermayeye Yenilecek (mi)

Dünya İnsan Hakları Günü’nde Tokludede Mahalle halkı ‘barınma hakkı’ için sokağa çıktı. İstanbul Fatih’e bağlı tarihi mahallede yaşayan yurttaşlar evlerinin yıkılmasını protesto etmek ve yaşadıklarını anlatmak için sokakta ‘serbest kürsü’ kurdu.

yapi.com.tr
Tokludede Tarihe Yenilmedi, Sermayeye Yenilecek (mi)

Dünya İnsan Hakları Günü’nde Tokludede Mahalle halkı ‘barınma hakkı’ için sokağa çıktı. İstanbul Fatih’e bağlı tarihi mahallede yaşayan yurttaşlar evlerinin yıkılmasını protesto etmek ve yaşadıklarını anlatmak için sokakta ‘serbest kürsü’ kurdu. Bir Gün Gazetesi'nden Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, EMO İstanbul Şube Başkanı Erhan Karaçay, çok sayıda dernek ve insan hakları aktivistinin destek verdiği eylemde, kürsüden, ‘Tokludede yıkılmasın, İstanbul Tarihsiz kalmasın’ mesajı verildi.

Yoksullar kent dışına

İstanbul SOS Grubu ve Kent Hareketleri adına konuşan Çiğdem Şahin, Ayvansaray’da çok şirin bir mahallede, her tarafı tarihi ahşap evlerle dolu, Osmanlı Türk Mahallesi olarak bilinen  bir mahallenin başına neler geldiğini anlattı. Çiğdem Şahin konuşmasında, “Son günlerde hiç ziyaret ettiniz mi Tokludede’yi? Evler boşaltılmış, camlar kırılmış, mahallenin elektriği, suyu kesilmiş, sokak lambaları yanmıyor, geceler zifir karanlık Tokludede…” dedi. Tokludedeyi yıktırmamak adına her türlü mücadeleyi yürüttüklerini ve yürüteceklerini belirten Şahin, küresel kent kavramıyla birlikte, Türkiye’nin küresel kenti İstanbul’da başlayan yıkımlarla birlikte, yoksulların kent dışına itilerek, evlerinden çıkarılmaya çalışıldığını kaydetti.  Mülkiyet ve barınma hakkının güvencesizleştirildiğini de ifade eden Şahin, artık kent merkezlerine hizmet ve finans sektörleriyle meşgul olan yeni bir sınıfın yerleştirilmek istendiğini ifade etti. Küresel kapitalizmin motorunun inşaat sektörü olduğuna dikkat çeken Şahin, Van depremiyle birlikte kentsel dönüşümü iyi niyetle arzulamayanların ekmeğine yağ sürüldüğünün altını çizdi.

‘Dönüşüm sürgüne dönmesin’

Mahalleli’nin ‘serbest kürsü’de mahallede yaşadıklarına atıf yaparak, evlerini ve mahallerini terk etmek istemediklerine dair yapılan konuşmalardan sonra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını, ancak hedeflenen dönüşümün bir yerde yaşayanları oradan uzaklaştırmadan yapılması gerektiğini söyledi. Tekin, kentsel dönüşümün rant amaçlı yapılmak istendiğini belirterek, tapuların nasıl ve kimler için el değiştirtirdiğini bildiklerini ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, uzun yıllar boyunca ev sahibi olmak için yurttaşların nasıl da alınteri döktüğünü hatırlatarak, manzaranın İstanbul’un farklı semtleri için de geçerli olduğunu belirtti. İstanbul’da piyasa değeri yükselen her alanın giderek peşkeş çekildiğini kaydeden Gürsel Tekin, bu şekilde gerçekleşen rantsal dönüşüme karşı olduklarını vurguladı. Barınma hakkının, insan hakkının önemli haklarından biri olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, yurttaşı gözetmeyen vurduymaz yaklaşımın iktidara zarar vereceğini söyledi.

Gürsel Tekin’in ardından söz alarak konuşan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, dünya insan hakları gününde insan hakkları ihlalinin psikolojik bir işkenceye dönüştüğünü söyledi. Serbest Kürsü de söz alanlardan biri de Fatih Belediyesi CHP Meclis Üyesi mimar Gülay Yedekçi Arslan oldu. Mimar Arslan, "Fatih’te imar planları yok. Bölge, yenileme yapmak adı altında betonarme binalardan oluşan bir yer haline geldi. Bu rant kentsel dönüşümü kendi lehine çeviriyor. Ezilen, mağdur olan halkın yanında durmaya gayret ediyoruz" dedi

Birleşmiş Milletler Barınma Hakkı Uzmanlar Listesi üyelerinden Cihan Baysal, kullanım hakkının mülkiyetten bağımsız olduğunu belirterek, "Barınma yeriniz yoksa insan olarak hiçbir hakkınız yoktur. Barınma hakkı için yasaların daha geliştirilerek çıkarılması gerekir. Van depremiyle depremin altında kalan devlet, vazifesini yapamamıştır. Deprem dönüşümünü kentsel dönüşüm olarak değiştirdiler. Dönüşüm yerinde dönüşüm olmalıdır" şeklinde konuştu. İstanbul S.O.S. adına konuşan bir diğer kent için mücadele eden isimlerden Hande Akarcı harekete geçmek gerektiğini, kentsel dönüşüm çilesinden kurtulmak gerektiğini anlattı. Tokludede’lilerin barınma hakkına sahip çıkmak için kurdukları, ‘serbest kürsü’ye desteğe gelenler arasında yer alan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, "Bu yıkıma kentsel dönüşüm denemez.  Burada yaşayan insanlara destek verilmelidir. Biz bunun için buradayız. Bu çok insani bir duygu. Biz bu şekilde hayatımıza anlam katıyoruz. Ve pek çok insanın bu şekilde bu insanların yanında olması gerekiyor. Dayanışma duygusunu herkesin yaşamasını istiyoruz" dediler.

Sorunlarını dile getirmek isteyen herkesin sözünü söylediği ‘serbest kürsü’nün ardından Çiğdem Şahin, öğrencileriyle birlikte aylar önce evi elinden alınmak istendiği için intihar girişiminde bulunan İsmet Hezer’i ziyaretiyle eylem son buldu.

Yeni sınıf, kent merkezine taşınıyor

Çiğdem Şahin’e kentsel dönüşümü sorduk. İstanbul S.O.S Grobu’ndan Şahin, BirGün’e süreci anlattı:  Fener, Ayvansaray ve Balat’ta yapılacak dönüşümü ihaleye açma gereği bile duymadılar. Özel davetle iki firma davet edildi. İhale, davetiye usulüyle çağrı alan iki firmadan Çalık Holding’e verildi. Kamuoyu baskısını engellemek için merkez medya zaten tembihli. Birçoğu burada bu insanların gerçekte ne yaşadığını yazmıyor. Zaten çoğu da inşaat firmalarının reklamlarını alıyorlar. Biz o nedenle zaten merkez medyadan beklenti içinde değiliz. Sosyal medyayı kullanmayı ve alternatif medyayı tercih etmeyi, bu şekilde buranın sesini duyurmak için mücadele ediyoruz.  Fordizmle birlikte sanayi kentinin tamamı yıkılıp, eski sahiplerinin kenti terk etmeleri isteniyor. Hizmet sanayinde çalışan, daha ayrıcalıklı bir sınıfı burada oturtmak istiyorlar. Lüks içinde bir yaşamda, AVM’ler, rezidanslar, yaşam ve eğlence merkezleri, spor ve yeşil alanlar kentin merkezine taşınacak. Üst sınıfın ihtiyaçlarının karşılanacağı her türlü ayrıntı mevcut. Bunun yasal altyapısı da oluşturuldu. Ve işte bunlar yapılırken de yandaşlar zengin ediliyor. Normalde burada Sur dibine çivi bile çakamazsınız. 1.Derece Sit Alanı. Ama bu ülkede hukuk işlemiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokludede-tarihe-yenilmedi-sermayeye-yenilecek-mi_90037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!