Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018

18 Yıl Sonra 'Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul'

1996'da Topkapı Sarayı dış avlusundaki tarihi Darphane-i Amire binasında açılan 'Dünya Kenti İstanbul' sergisi, 18 yıl aradan sonra yeniden hayat bulacak.

yapi.com.tr / AA

Toplantılar

18 Yıl Sonra 'Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul'
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Ocak 2014
BİTİŞ TARİHİ: 22 Şubat 2014
YER: Galata Rum Okulu, Karaköy
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

Tarih Vakfı

+ Ajandama Ekle

Tarih Vakfı tarafından 18 yıl önce 'Dünya Kenti İstanbul' adıyla açılan sergi, 'Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul' adıyla yeniden sanatseverlerle buluşacak. 'Değişen, dönüşen, herhangileşen İstanbul'a hafıza tazeletmeyi' amaçlayan sergi, 15 Ocak-22 Şubat tarihleri arasında Karaköy'deki Galata Rum Okulu'nda ziyaret edilebilecek.

Tarih Vakfı, 1996'da UNESCO himayesinde gerçekleştirilen Habitat-II İnsan Yerleşimleri Konferansı'nın rüzgarıyla ortaya çıkan ve günümüzde 'Yine, Yeni: Dünya Kenti İstanbul' adıyla açılacak sergi ile çeşitli müdahale, dayatma ve yok saymalarla sıradanlaştırılan İstanbul'a tekrar baktıracak. Tarih Vakfı'nın 1993 yılında düzenlediği 'İstanbul için Ütopyalar' sempozyumuna atıfla düzenlenen sergi kapsamında, 'Yine, Yeni: İstanbul için Ütopyalar' buluşması, 'Yine, Yeni: İstanbul Müzikleri' söyleşisi, hafta sonları 14.00-18.00 arasında gerçekleşecek 'İstanbul için Açık Kürsü' ve 'İstanbul Forumu' başlıklı etkinlikler yapılacak.

'Hayali' İstanbul Müzesi de İstanbullularla buluşacak

Sergilenen pano ve maketler, daha sonra depoya kaldırılmak yerine İstanbullularla buluşacak. Minyatür, gravür, fotoğraf gibi malzemelerin grafik yorumlamasıyla oluşturulan sergi panoları ve maketler, sergi sırasında ve sergi sonunda satılacak. Bu sayede, 18 yıl önceki serginin varoluş nedeni olan ama gerçekleştirilemeyen "Hayali İstanbul Müzesi" için üretilmiş özgün malzemeler depolarda yok olmak yerine, İstanbulluların evlerini ve işyerlerini süsleyerek hem dünya kenti İstanbul'u hem de İstanbul Müzesi hayalini canlı tutacak.

Sergi 23 Şubat Pazar günü 10.00-18.00 arası gerçekleşecek 'İstanbul Müzesi Hayali' pazarı ile sona erecek.

Eski ekip de bir araya gelecek

Prof. Dr. Afife Batur'un genel koordinatörlüğü ve Mehmet Özdoğan, Oğuz Tekin, Ayla Ödekan, Edhem Eldem, Atilla Yücel, Ersu Pekin ve Çağla Ormanlar'ın bölüm küratörlükleri altında 18 yıl önce pek çok araştırmacı, arşivci ve mimarın gayretleriyle gerçekleştirilen sergi, bugün yeniden gün yüzüne çıkarken; aynı ekibi de bir araya getirecek. Afife Batur başta olmak üzere koordinatör yardımcısı Pelin Derviş, sergi tasarımcısı Mimar Ahmet Özgüner, mimar Mert Eyiler, grafik tasarımcı Eray Makal ve fotografçı/mimar Murat Germen, serginin yeniden biçimlenmesinde gönüllü olarak görev aldı.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/18-yil-sonra-yine-yeni-dunya-kenti-istanbul_115750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!