Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topbaş'tan Taksim Kararına Sert Tepki

Son haliyle tepkilere neden olan Taksim Meydanı ile ilgili konuşan Kadir Topbaş,"Orada yapılan işlem bitmiştir. Herhalde toprak dolduracak halimiz yok. Öyle de bir karar değil zaten. Proje gerçekleşmiştir. Hayata geçmiştir" dedi.

yapı.com.tr
Topbaş'tan Taksim Kararına Sert Tepki

Cumhuriyet'in haberine göre, Başkan Kadir Topbaş, Eminönü'nde katıldığı programda Danıştay'ın Taksim Yayalaştırma Projesi ile ilgili iptal kararını değerlendirdi. Topbaş, "Danıştay 6. Daire Taksim'in yayalaştırılmasıyla ilgili bir iptal kararı vardı. Onun hukuki süreçleri devam edecek. Ben bir üzüntümü dile getirmek istiyorum; yani bir belediyenin, yerel yönetimin ve yönetimlerin hizmet yapmasının ne kadar zor olduğunu ortaya koyan bir karar bu. Taksim Yayalaştırma Projesi hattızatında meclisimizden oybirliğiyle geçmiş, İstanbul'un yetki vererek gönderdiği ve karar mekanizması oluşturan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle geçmiş, tüm siyasi partiler destek vermiş. Diğer taraftan Koruma Kurulu'nun da onay verdiği bir projenin inşaat safhası bitmiş, zemin kaplaması var sadece. Bu noktaya gelmiş bir çalışmanın nasıl iptal edildiğini anlamak zor. İnanıyorum ki geldiği zaman kararda onları göreceğiz" dedi.

Taksim projesini STK'lara da anlattıklarını kaydeden Topbaş, "Bu kadar mutabakat olmuş bir kararın iptalini anlamak gerçekten güç. Bizler kent yöneticileri olarak, hele yerel yönetimler olarak yaptığımız bütün çalışmalar halkın daha rahat, daha konforlu yaşam kalitesine erişmesi için. Bizim önümüze bir takım engeller konursa, hukuki süreçler ağır basarsa hizmet edemez ve zamanı kaçırırsınız. Taksim artık geçmişteki 600 bin 1 milyonluk bir İstanbul'un Taksim'i değil. Sultanahmet artık öyle değil. Biz alt yapı çalışmalarını yapmak zorundayız. Yayalaştırmaları bunun için gerekli görüp yapıyoruz. Nasıl bir değerlendirmedir ben bunu vatandaşlarımızın bu konudaki hassasiyetlerini bilerek bizim ne kadar zorluk çektiğimizi ve hizmette ne kadar zorlandığımızı anlamaları açısından önemli bir karar diye görmekteyim. Bu tip karar süreçleri olan noktalarda bir karar veriliyor Koruma Kurullarında ve o bölgedeki yaşam tarzını değiştirecek kararlar. Bir bakıyorsunuz ki aylar, yıllar geride kalıyor, karar çıkmıyor, karar belki gerçekleşiyor ama yılları geride bırakmışsınız, kaybedilen zamanı kim telafi edecek. Biz engelli koşuya alıştık. Koşuyoruz, engel tanımıyoruz" şeklinde konuştu.

"Toprakla dolduracak halimiz yok"

Taksim'de yapılan işlemlerin bittiğini aktaran Topbaş, "Alt geçit faaliyetini devam edecek. Herhalde toprak dolduracak halimiz yok. Öyle bir karar da değil zaten. Yapılan bitmiştir, proje hayata geçmiştir. Zemin çalışmasını her zaman yapmaya imkanımız var. O çalışma yakında başlayacak. Tabii ki orada iptal edilen planlarla ilgili bizim yeniden plan yapma yetki ve süreçlerimiz var. Belediye meclisinin bunu yapma imkan ve fırsatları var. Bu konuda biz yine bu kente hizmet etmek için ne gerekiyorsa bu çalışmaları yapacağız. Yargı süreçleri de önümüze bazı şeyleri koyacak ama biz bunu engel olarak görmüyoruz" dedi.

Başkan Kadir Topbaş, sadece Taksim özelinde değil, aynı şekilde İstanbul'un diğer noktalarında da iptal edilen veya yargıya götürülen bir takım plan alanları olduğunu ifade ederek, "Tabii ki yanlışlar olduğu takdirde ısrar etmeyiz. Yeni plan süreçleri başlıyor. Bu yeni plan süreçlerinde iptal edilmiş alanlardaki planların yeniden yapılması, orada koruma amaçlı imar planlarının yeniden yapılması gerekirse bu yapılacaktır. Plan olmadan yol haritasını çizemezsiniz, şehrin geleceğini konuşamazsınız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbastan-taksim-kararina-sert-tepki_120071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!