Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Karar Hemen Yerine Getirilsin"

Taksim Dayanışması, Tarlabaşı Bulvarı -Cumhuriyet Caddesi dalış tüneli ve Taksim Kışlası'nın ihyasını öngören plan tadilatlarını iptal eden Danıştay kararının uygulanmasını talep etti.

yapi.com.tr
"Karar Hemen Yerine Getirilsin"

Danıştay 6. Dairesi'nin iptal ettiği Tarlabaşı Bulvarı -Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini dalış tüneliyle yer altına alan ve Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nın yapılmasını da öngören imar planlarıyla ilgili karar tebliğ edildi.

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, Taksim Dayanışması, bugün yaptığı toplantıda, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere kamu idaresinin idari yargı kararlarının gereklerinin yerine getirmesini talep etti.

Mimarlar Odası'nın açtığı dava sonucunda 1. İdare Mahkemesi 6 Haziran 2013'te Yaylaştırma Projesi ve Topçu Kışlası'nın yapımını öngören 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarını iptal etmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin temyize götürdüğü davada Danıştay 6. Dairesi 29 Nisan 2014'te yerel mahkemenin iptal kararını onamıştı.

2 Haziran'da Mimarlar Odası'na tebliğ edilen kararın gerekçesinde dikkat çekici noktalar var.

"Dalış tüneli için araştırma yapılmamış"

Danıştay kararında altı ay önce kullanıma açılan Tarlabaşı Bulvarı -Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini dalış tüneliyle yer altına alan projenin yeterli inceleme ve araştırma yapılmadan hayata geçtiği belirtti.

Kararda her ne kadar trafiği yer altına almanın bir çözüm olarak düşünülebileceği ifade edilse de bunun için belli kriterler gerektiği belirtildi:

"Yapılacak çalışmaların bölgenin özgün yapısına zarar verip vermeyeceği, yer altına alınan yolların bu bölgeye bağlanan ulaşım ağıyla nasıl entegre olacağı, yolların yer altına alınmasından sonra bu bölgeye yönelecek araç trafiği ile birlikte araç yoğunluğunun ne kadar olacağı, bu yolu kullanan araçların birikime yol açmadan diğer ana arterlere nasıl aktarılacağı gibi hususlarda ayrıntılı teknik ve bilimsel araştırmalar ile çevre düzeni ölçeğinde plan çalışmaları yapılması gerekmektedir."

"Topçu Kışlası kamu yararına aykırı"

Kararda Gezi Parkı yerine Topçu Kışlası'nın yeniden inşa edilmesiyle ilgili ise Taksim Meydanı'nın bir bütün olduğu vurgusu yapıldı.

"Taksim Cumhuriyet Alanının, Cumhuriyet anıtıyla vurgulanan bir prestij mekanı olduğu belirtilmiş, Meydan; Cumhuriyet Anıtı, Taksim Su Maksemi ve Havuzu, Atatürk Kültür Merkezi, Gezi Parkı ile bir bütün olarak tanımlanmıştır.

"(…) Bu ilkelerden sapma olarak nitelendirilebilecek bir şekilde çevresi tamamen yapılaşmış alana kentsel sit tanımlamasında yer almayan Taksim Kışlası'nın, asıl planlarda belirleme olmaksızın plan notu ile yeniden yapılaşmasının öngörülmesi, koruma ilke ve kararlarına, koruma amaçlı imar planlarının yapılış amacına aykırı olduğu gibi, plan notu ile imar planına fonksiyon getirilmesi yapı yoğunluğunun artırılması suretiyle teknik ve sosyal donatı alanlarını yetersiz kılacak olması nedenleriyle planlama esasları, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırı düşmektedir."  

http://www.yapi.com.tr/haberler/karar-hemen-yerine-getirilsin_120980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!