Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı Neden Cumhurbaşkanlığı’na Devredildi?

Sürpriz bir kararname ile idaresi Kültür Bakanlığı’nda olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar’a devredildi. Bundan böyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi Topkapı Sarayı Müzesi için bilet ücreti Milli Saraylar’a yatırılacak. Alınan bilgilere göre restorasyon işlemleri de hızlandırılacak.

yapi.com.tr
Topkapı Sarayı Neden Cumhurbaşkanlığı’na Devredildi?

Milli Saraylar İdaresi Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı'nın 44 numaralı kararnamesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'ne dahil olanlarla birlikte Topkapı Sarayı'nın her türlü borç ve alacağı, hak ve yükümlülüğü Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı'na devredildi.

Sözcü'den Can Mumay’ın haberine göre; Uzun süredir Topkapı Sarayı'ndaki idare şeklinden ve hizmetlerinden memnun olunmadığı, Milli Saraylar'ın idaresinde ilk hedeflerinden birinin müzenin gelirinin artırılması olduğu ifade ediliyor. Ayrıca saraydaki restorasyonların da hızlandırılması bekleniyor.

Farklı Milli Saraylar kaynakları da İstanbul'daki sarayların tek çatı altında olması gerektiğini bu yüzden Topkapı Sarayı'nın Cumhurbaşkanlığı'na bağlandığını söylüyor. Kültür Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü bürokratları konu hakkında konuşmalarının devir işleminin ardından yasaklandığını belirterek herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Resmen Kültür Bakanlığı'na bağlı Topkapı Sarayı'nın neden Milli Saray'lara bağlandığı hakkında resmi bir açıklama yapılmazken Topkapı Sarayı Türkiye'nin en fazla gelir getiren müzesi konumunda.

Topkapı Sarayı'nın da aralarında olduğu 54 müze ve ören yeri için yapılan ihaleyi SICPA Turkey isimli firma almıştı. Firma açık artırma neticesinde 3 milyar 907 milyon TL karşılığında müze ve ören yerleri işletmesini dokuz yıl boyunca işletmeye hak kazandı.

Firmanın işletmesi için ücretini ödediği Müze ve Ören yerleri arasında kuşkusuz Topkapı Sarayı da bulunuyor ve belki de Ayasofya ile birlikte en önemli gelir kapılarından biriydi. Şimdi bu gelir yapılan düzenleme ile Milli Saray'lara geçti. Alınan bilgilere göre SICPA haftalık olarak ödediği ücretini Milli Saraylar yerine Cumhurbaşkanlığı'na ödeyecek. Kurumun çıkardığı müze kart ile 70 liraya bir yıl boyunca vatandaşlar müzeleri ziyaret edebiliyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayi-neden-cumhurbaskanligina-devredildi_174829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!