Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı Restorasyona Alınıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Saraylar’a devredilen Topkapı Sarayı yerleşkesindeki binaların restorasyona alınacağını; tarihi eserlerin ise uygun bulunan bir yere taşınacağını söyledi.

yapi.com.tr
Topkapı Sarayı Restorasyona Alınıyor

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredilen Topkapı Sarayı yerleşkesindeki tarihi eserlerin akıbetini sordu.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yanıtında, birçok yapıda acil restorasyon ihtiyacının bulunduğunu, bu nedenle Arkeoloji Müzesi ve Kimyahane Binası’ndaki tarihi eserlerin Topkapı Sarayı’ndan çıkartılacağını ve “uygun bulunan bir yere” taşınacağını belirtti.

İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün bulundukları yerlerden taşınacağını söyleyen Oktay, Topkapı Sarayı yerleşkesinde bulunan Darphane Binası’nın ‘acil restorasyon’ ihtiyacının bulunduğunu, tarihi eserlerin ise risk altında olduğunu kaydetti.

“Darphane binalarında bulunan Arkeoloji Müzesi’ne ait eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığının koordinasyonunda uygun bir yere taşınacaktır” diyen Oktay, aynı yerleşkedeki Kimyahane Binası’nın da acil restorasyon ihtiyacı bulunduğunu ve buradaki tarihi eserlerin de taşınacağını açıkladı.

Ülkenin sicili kötü
Tarihi eserlerin uygun bir yere taşınacağı yanıtının “son derece kaygı verici” olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Ülkemiz restorasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında birdenbire ortadan kaybolan tarihi eserler bakımından sicili kötü bir ülkedir.” dedi.

Anamur’daki Mamure Kalesi’nin önünde duran 200 kilogram ağırlığındaki topun çalındığını, Ege Bölgesi’ndeki, Ankara ve İstanbul’daki müzelerden binlerce eserin kaybolduğunu hatırlatan İlgezdi, “Geçmiş dönemlerde müzelerden kaybolan ya da çalınan kültür varlıklarına ilişkin sormuş olduğum sorulara Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘kayıt tutmuyoruz’ yanıtını vermişti. Bu yanıt endişelerimizi daha da artırıyor.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayi-restorasyona-aliniyor_176577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!