Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplu Konutlarda Kat Mülkiyetine Yeni Düzen

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisine ilişkin bir düzenleme yaptı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın "Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti Ve Kat İrtifakı Tesisine Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Radikal Gazetesi
1


Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisine ilişkin bir düzenleme yaptı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın "Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti Ve Kat İrtifakı Tesisine Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik ile toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisinde istenilecek belgeleri ve tapuda yapılacak işlemlerin usul ve esasları belirlendi.

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulabilmesi için onaylı ve geçerli olan yapı ruhsatı bulunması gerekecek. Kat mülkiyeti tesisinde ayrıca, yapı kullanma izin belgesi aranacak.

Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin her birinde, toplu yapı bulunması halinde, her imar parseli kat irtifakı ve kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınacak. Ancak, toplu yapı, birden fazla imar parseli üzerinde yer alıyor ise, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tabi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamayacak. Bu durumda kat mülkiyetine geçilirken toplu yapının yer aldığı bütün parseller bir bütün olarak işlem görecek.

Toplu yapı kapsamındaki, bir veya birden çok imar parseli üzerindeki toplu yapıların tamamlanması halinde, bu yapılara ilişkin kat irtifakları kat mülkiyetine çevrilebilecek. Mimari projelerin vaziyet planında aralarında sınır ve komşuluk ilişkisi bulunmayan ve buna bağlı olarak toplu yapı ilişkisi kurulmamış imar parselleri üzerinde toplu yapı ilişkisi sebebiyle kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesisi ve buna bağlı yönetim planı işletilmesi talepleri karşılanmayacak.

İmar değişikliklerinde proje bütünlüğüne bakılacak

Birden fazla imar parselini kapsayan toplu yapı uygulamaları imar planında belirlenen alanlarda yapılacak. Uygulama imar planı ve parselasyon planı değişikliklerinde, toplu yapı sisteminin bütünlüğünün muhafazası gözetilecek. Uygulama imar planında birden çok imar parseli üzerinde belirlenen toplu yapı alanında, kamuya ait alanlar arsa ve arazi düzenlemesi yapılarak kamu eline geçtikten sonra uygulama yapılacak.

Kat mülkiyeti kurulması için, toplu yapı kapsamındaki yapıların ve bu yapılara hizmet veren alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, ve sosyal tesislerin tamamlanması ve gayrimenkulün malikinin veya ortak maliklerinin, istenilen belgeler ile birlikte ana gayrimenkulün kat mülkiyetine çevrilmesi konusunda tapu idaresine başvuruda bulunmaları gerekecek.

Toplu yapı kapsamında olup, henüz yapı yapılmamış veya yapısı tamamlanmamış bir imar parseli üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu kütüğüne tescil edilmesi için, o imar parselinin malikinin veya ortak maliklerinin, istenilen belgelerle birlikte tapu idaresine müracaatta bulunması gerekecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-konutlarda-kat-mulkiyetine-yeni-duzen_63305.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kat mülkiyetlerinin yapıyı inşa eden müteahhit veya yapan kişi tarafından yapılması tapudaki yığılmaları önleyecektir YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!