Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplumsal Belediyeciliğin İlkeleri

Yerel yönetimler, yerel kamusal hizmet birimleridir. Yerel kamusal hizmetlerin en yüksek yurttaş katılımıyla ve en saydam yöntemlerle halka ulaştırılması gerekmektedir. Tabii bunun için de katılımcılık kanallarının güçlü olması, demokratik denetim olanaklarının varlığı ve hepsinden önemlisi yüksek bir kentlilik bilinci temel koşullarıdır.

Cumhuriyet Gazetesi
Toplumsal Belediyeciliğin İlkeleri

Yerel yönetimler, yerel kamusal hizmet birimleridir. Yerel kamusal hizmetlerin en yüksek yurttaş katılımıyla ve en saydam yöntemlerle halka ulaştırılması gerekmektedir. Tabii bunun için de katılımcılık kanallarının güçlü olması, demokratik denetim olanaklarının varlığı ve hepsinden önemlisi yüksek bir kentlilik bilinci temel koşullarıdır.

Toplumsal, katılımcı ve sosyal belediyecilik anlayışının temel ilkeleri olarak çağdaşlığın, özgürlüğün, dayanışmanın ve katılımcılığın altını kalınca çizmek gerekiyor.

Bunlarla birlikte, yerelin ve yerelleşmenin önemini sözde öne çıkarıyor gibi görünen, ancak onu ulusal demokrasi ile karşı karşıya getiren cemaatsel yaklaşımlarla; temel kamu hizmetlerini, ‘yerelleştirmeyi sağlıyoruz’ görüntüsü altında piyasa koşullarına terk eden özelleştirmeci, liberal, sağ, tüccar siyasetçi politikalara da dikkat çekilmelidir.

Ulusal düzlemdeki demokrasi ile yerel demokrasi, birbirinin tamamlayıcısı ve bütünleyenidir. Toplumsal belediyeciliğin yerel demokrasi anlayışı ile, merkezde ve yerel yönetimlerde kendi cemaatlerinin ve gerici kadrolarının çağdışı anlayışlarını örtmeye çalışanların tutumu birlikte değerlendirilemez.

Kamu hizmeti insan odaklı olmalıdır. Kentlerde yerel yönetim hizmetlerinin merkezinde de insan vardır, kentli vardır. Yurttaş ve kentli, asla ‘müşteri’ olarak görülmemelidir.

Üretken, verimli hizmet belediyeciliği

Toplumsal ve sosyal belediyeler, yerel yönetim birimleri; en geniş kesimlere adaletli ve hakça hizmet götürmeyi kendilerine en öncül görev olarak görürler. Asla savurganlık yapmazlar. Gösteriş harcamalarından kaçınırlar. Altyapı hizmetini kaldırım yenilemekten, kültürel hizmeti de pahalı konser, festival organizasyonu yapmaktan ibaret sanan tutumun, toplumsal belediyecilik anlayışı ile ilgisi olamaz. Sosyal demokrat belediyeler, sürekliliği olan ‘toplumsal hak’ ve ‘toplumsal hizmet’ kavramlarını kendilerine rehber edinirler.

Sosyal demokrat ve toplumcu belediyecilik anlayışı, kamunun, halkın, kentlinin çıkarlarını her şeyin üzerinde görür. Buna koşut olarak üretken, verimli hizmet programları hazırlar ve kent planlamaları yapar. Doğayı ve çevreyi korur. Kentlerin tarihine, tarihsel ve kültürel değerlerine sahip çıkar. Saydamlığı temel ilke edinir. Böylesi bir anlayışla yönetilen belediyelerde tüm akçeli çalışmalar, ihaleler ve satın almalar saydamdır ve başta kentlinin denetimi olmak üzere, her türlü denetime açıktır.

Sosyal demokrat belediyecilik, yerelden evrensele uzanan ve tüm toplumu kucaklayan bir belediyecilik anlayışıdır. Toplumsal, sosyal belediyeler, aydınlanmanın yerel kaleleridir. Eşitliğin, özgürlüğün, toplumsal adaletin ve sosyal demokrasinin kaldıracıdırlar.

Yerel demokrasi odakları

Küreselleşen günümüz dünyasında, yaşam kendi diyalektiğini yine kendisi örmektedir ve yerelin önemi her geçen gün artmaktadır. Ancak bu etkinliğin örgütlenme ve kullanım biçimi önemlidir. Kimi kötü örneklerde görüldüğü gibi, yerel yönetimler, kişisel, grupsal, cemaatsel ya da çıkarsal yapıların güç ve iktidar odakları mı olacaktır, yoksa gerçek demokrasinin, dayanışmanın ve katılımcılığın yerel odakları mı? İşte bu soruya verilecek yanıt önemlidir.

Elbette yalnızca verilecek yanıtla sınırlı kalmayıp, hayatın içinde duruş ve davranışları sınamak gerekmektedir. Bu aynı zamanda, yaşamın turnusolunda, partilerin ve yerel yönetim kadrolarının-adaylarının, anlayışlarının ve duruşlarının test edilmesi olacaktır. Bu test de, yerel yönetimlerin programlarından kadrolarına, kararlarından toplumsal ilişkilerine kadar uzanan geniş ve derin bir süreci kapsamaktadır.

Biz, önümüzdeki 29 Mart yerel seçimlerine böylesi bir pencereden bakıyoruz. 29 Mart’ın, ülkemiz ve halkımız için yeni ve umutlu bir dönemin başlangıcı olmasını diliyoruz. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplumsal-belediyeciligin-ilkeleri_66962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!