Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Torunlar’a "Ayrıcalıklı Yapılaşma Hakkı"

Bilirkişi raporunda, "Torunlar Center planlarının TOKİ’ye kaynak oluşturmak dışında bir amacı yok" denildi.

yapı.com.tr
Torunlar’a "Ayrıcalıklı Yapılaşma Hakkı"

Geçen yıl asansör kazasında 10 işçiye mezar olan, Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen stadının yerinde yükselen Torunlar’a “bilirkişi darbesi” geldi. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, son 5 yıllık süreçte Torunlar Center projesine çok sayıda dava açıldı. 2010 yılında onay verilen imar planlarını yargıya taşıyan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin ‘yeni planlara’ açtığı dava dosyasına bir ay önce yeni bilirkişi raporu girdi. İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne raporunu sunan 3 kişilik bilirkişi heyeti planlarda ‘ayrıcalıklı yapılaşma hakkı’ getirildiğine dikkat çekti. Heyet çevre yapılaşma koşullarına göre verilmesi gereken inşaat hakkının 2 katından fazlasının verildiğine vurgu yaptı. 5 bin fazladan nüfus yoğunluğu getireceğinin altını çizen bilirkişi heyeti raporunda bölgede yetersiz olan donatı alanlarının daha da yetersiz kalacağı ve ciddi boyutlarda trafik sorununu arttıracağı ifade edildi.

Ayrıca planların “TOKİ’ye kaynak oluşturmak” dışında amacının olmadığına dikkat çekildi. Torunlar Center inşaatı için kurumlardan eksik görüş alındığı belirtildi. Raporun sonuç bölümünde Torun Center planlarının bölgede emsal oluşturabileceği ve bu durumda bölgede zaten yüksek olan yapılaşmayı daha da arttırarak sorunların çözülemez hale getireceğine de değinildi. Tüm bu gerekçeler sıralanarak Torun Center planları ‘kamu yararına aykırı’ bulundu.

"Planlar iptal edilmeli"

Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, “Artık iptal kararı gerektiği açık. Torunlar, Ali Sami Yen Stadı arazisi. Kentin ortasında böyle bir inşaat olacak iş değil. Öyle bir inşaat ki işçilerin öldürülmesine rağmen bir buçuk gün ara verip devam ediliyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/torunlara-ayricalikli-yapilasma-hakki_133714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!