Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Torunlar’da Planlar İptal

Mahkeme, tartışmalı inşaatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi ama binalar bitti, ‘telafisi güç zarar’ çoktan doğdu.

yapi.com.tr
Torunlar’da Planlar İptal

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, asansör kazasında 10 işçiye mezar olan Torunlar Center projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu. Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadı’nın yerinde yükselen Torunlar’a “bilirkişi darbesi”nin ardından İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nden de bir darbe geldi.

Son 5 yıllık süreçte Torunlar Center projesine çok sayıda dava açıldı. 2010 yılında onay verilen imar planlarını yargıya taşıyan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin avukatı Can Atalay’ın ‘yeni planlara’ açtığı dava dosyası sonuca bağlandı. Mahkeme, 3 kişilik bilirkişi heyetinin tespitlerini haklı buldu. Bilirkişi heyeti imar planlarında ‘ayrıcalıklı yapılaşma hakkı’ getirildiğine dikkat çekmişti. Heyet çevre yapılaşma koşullarına göre verilmesi gereken inşaat hakkının 2 katından fazlasının verildiğine vurgu yapıp 5 bin fazladan nüfus yoğunluğu getireceğinin de altını çizmişti. Heyet ayrıca bölgede yetersiz olan donatı alanlarının daha da yetersiz kalacağını ve trafik sorununun ciddi boyutlarda artacağını ifade etmişti.

Planların “TOKİ’ye kaynak oluşturmak” dışında amacının olmadığına dikkat çeken heyet Torunlar Center inşaatı için kurumlardan eksik görüş alındığını da belirtmişti. Kararda en dikkat çeken ayrıntılardan birisi ise davalı İBB, TOKİ ve Torunlar’ın bilirkişi raporuna itirazı oldu. Mahkeme kurumların itirazı üzerine bilirkişi heyetinden ek bilgi istedi. Bilirkişi heyeti bir önceki raporunda yer alan tüm bilgileri yenileyerek ek tespitlerde bulundu. Heyet planlarda jeolojik veriler açısından herhangi bir inceleme yapılmadığına dikkat çekti. Bilirkişi, tarafların “ayrıcalıklı imar hakkı tanındığına dair değerlendirmesine” itirazına karşılık da bodrum katlarda tanınan ayrıcalıktan bahsetti. Bilirkişi bölge planlarında bir katın bile emsale eklendiğine dikkat çekerek projede emsal dışı bırakılan bodrumkatları örnek gösterdi.

Heyet son olarak Bölge Koruma Kurulları’ndan görüş alınmadığına dikkat çekti. Mahkeme de bilirkişi raporunu haklı bularak imar planı işlemlerinin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabileceği gerekçesiyle 12 temmuz 2016 tarihinde oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi

http://www.yapi.com.tr/haberler/torunlarda-planlar-iptal_150974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!