Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TPAO, Macarlar'a Ortak Oluyor

Macar enerji şirketi MOL, petrol arama/üretim birimi BaiTex'te yüzde 49 payı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) satacak.

yapi.com.tr
TPAO, Macarlar'a Ortak Oluyor

Dünya Gazatesi'nin haberine göre; Macar enerji şirketi MOL, petrol arama ve üretim birimi BaiTex LLC'deki yüzde 49 hissesini TPAO'ya satmaya hazırlandığını açıkladı. BaiTex şirketinin Rusya'nın Volga-Ural bölgesinde Baitunganskoye petrol sahası ve Yerilkinskty bloğunda petrol ve doğalgaz arama/çıkarma izni bulunuyor. MOL tarafından yapılan yazılı açıklamada, anlaşmanın gelecek ay tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi. Şirket, BaiTex'e güçlü bir ortak arayışının uzun vadeli portföy yönetimi ve risklerin paylaşımı stratejisine uygun olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Ener ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile MOL arasındaki hisse alım anlaşmasının Rusya’nın Rekabet Kurulu tarafından onaylandığını belirterek, "TPAO’nun sahanın satın alma bedeli olan 175 milyon doları MOL’e ödemesi sonrasında, Baytugan üretim sahasının yüzde 49 hissesinin TPAO’ya devri gerçekleşmiş olacak" dedi. Bakan Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin milli petrol şirketi TPAO’nun son dönemde artan yurt içindeki çalışmalarının yurt dışında da paralel biçimde devam ettiğini söyledi. Bu çerçevede, TPAO’nun, Rusya’da da deneyimli bir firma ile birlikte olması gerektiğini düşündüklerini ve 2011 yılında uluslararası yaygın faaliyetleri olan ve TPAO’nun da yakından tanıdığı Macaristan kaynaklı MOL firmasıyla görüşmelere başladıklarını anımsatan Yıldız, şunları kaydetti: "İlk aşamada, MOL firmasının Volga-Ural bölgesinde bulunan, tamamı kendisine ait olup, operatörlüğünü yaptığı Baytugan üretim sahasında yüzde 49’a kadar hisse alımı ile ortaklık yapmak üzere teknik ve ticari müzakereler yapıldı. Bu kapsamda, TPAO ile MOL arasında Ekim 2013’te hisse alım anlaşması imzalandı. Ardından geçtiğimiz ay Rusya’nın Rekabet Kuruluna onay için müracaat edildi ve geçtiğimiz günlerde gerekli onay alındı. TPAO’nun sahanın satın alma bedeli olan 175 milyon doları MOL’e ödemesi sonrasında, Baytugan üretim sahasının yüzde 49 hissesinin TPAO’ya devri gerçekleşmiş olacak. Böylece toplam 100 milyon varil rezerve sahip bu sahada, TPAO yaklaşık 50 milyon varillik rezerve sahip olacak. Bu konudaki gelişmeleri yine yakından takip edip, kamuoyunu bilgilendireceğiz. İkinci aşamada ise ilk aşama ile oluşturulması planlanan ortaklık sonrası TPAO ile MOL firmalarının birlikte etkin ve uyumlu çalışma kararlılığı değerlendirilerek, orta ölçekli kara sahalarıyla Rusya’da birlikte büyümeyi hedefliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tpao-macarlara-ortak-oluyor_117290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!