Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tren 3. Köprüden 120 Km Hızla Geçecek

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'da 'Garipçe-Poyrazköy' arasına inşa edilecek 3. Boğaz köprüsünün 'iki katlı mı yoksa tek katlı mı' olacağı tartışmasına son noktayı koydu. Köprünün daha önce tek katlı olması ve raylı sistemle birlikte ihale edilmesi öngörülmüştü. Bu görüşten vazgeçen bakanlık, köprünün iki katlı olarak inşa edilmesine karar verdi.

Zaman Gazetesi
1 Tren 3. Köprüden 120 Km Hızla Geçecek

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'da 'Garipçe-Poyrazköy' arasına inşa edilecek 3. Boğaz köprüsünün 'iki katlı mı yoksa tek katlı mı' olacağı tartışmasına son noktayı koydu. Köprünün daha önce tek katlı olması ve raylı sistemle birlikte ihale edilmesi öngörülmüştü. Bu görüşten vazgeçen bakanlık, köprünün iki katlı olarak inşa edilmesine karar verdi. Köprünün üst katı 4x2 şeritli olacak ve bu kattan otomobiller geçecek. Alt kat ise trenlerin geçişine uygun inşa edilecek ancak yüklenici firma rayları döşemeyecek. Raylar, planlama çalışması süren bağlantı demiryolu projelerinin hayata geçmesinin ardından döşenecek. Trenin Boğaz'dan geçiş hızı ise 120 kilometre olacak.

3. Boğaz köprüsünün iki katlı olacağı bilgisini veren Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Çanakkale Köprüsü içinse 2013 yılında ihaleye çıkmayı planladıklarını duyurdu. Turhan, "İzmit Körfez Geçişi ve Kuzey Marmara toplamda 11-12 milyar dolarlık projeler. Çanakkale için yatırımcıların finansman ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz. O nedenle ihaleyi 2013'te düşünüyoruz." dedi. Ankara'da bir grup gazeteciye açıklamalar yapan Turhan, Boğaz'a inşa edilecek üçüncü köprüyü de içeren 6,5 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında da bilgi verdi. 3. köprünün maliyetinin 950 milyon ile 1 milyar dolar arasında olacağını bildiren Turhan, "Demiryolu projesinin eklenmesiyle köprünün maliyeti yüzde 25 artacak. Böylece maliyet 1 milyar 250 milyon dolara çıkacak." açıklamasını yaptı.

Kuzey Marmara Otoyolu ve üçüncü köprü projesinin 7 bölüme ayrıldığını vurgulayan Turhan, "Bu ihalede, İzmit Körfez Geçişi Projesi'nden farklı bir yöntem izlendi. İzmit'te; yüklenici, bitirdiği bölümü işletmeye açabilecek. Bu projede, ardışık üç bölümün bitirilmesi şartıyla işletmeye açma söz konusu olacak." ifadesini kullandı. Karayolları Genel Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Üçüncü Boğaz Köprüsü ihalesini yıl sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. Projenin temeli 2012'de atılacak. Yetkililer, ihaleye gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcıların gösterdiği ilgiden de oldukça memnun.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tren-3-kopruden-120-km-hizla-gececek_86648.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Ahhhh... Keşke Sayın Tutgut ÖZAL da Çanakkale'ye köprü yapıldığını görseydi. 19 yıl sonra ancak onun hayata ve memleket meselelerine bakış açısını görebilmişiz. Turgut ÖZAL İstanbul'un yükünün ağırlaştığını görmüştü. Planı, Türkiye'yi Avrupa'ya bağlıyan yeni İpek Yolu olarak Avrupa'ya yapılan Türkiye ve Orta Doğu ülkeleri ticareti ile yurdun dört bir köşesinde kalkınmayı sağlamaktı. Ticari araçları İstanbul'a sokmadan Çanakkale, İzmir, Antalya, Adana, Mersin üzeri otabanla Orta Doğu'ya açılmaktı. Evet, 3. köprüye sevinemiyorum... Raylı sistem mi? İşte o bu noktada ayrı bir çekince... Ama İstanbul'a bu kadar yığılmak, Türkiye'nin kentsel dengesine geçmişi ile beraber bakıldığında gelecek nesillere taşınacak korkunç bir sorundur. Yıl 1994 (Turgut Özal) - Yıl 2013... Yani çeyrek asıra yakın memleket yanlız kalmış. Çanakkale'ye köpru yapılmasına evrensel değil de biraz köşeye sıkışmanın verdiği bir çözum olarak bakıyorum. Ey engin düşünen insanlar, beyinlerinizdeki kişisel siyasi, kültürel görgü ve bilgilerinizi memleket ve gelecek nesillerin üzerine bir yük olarak kullanmayın. Uçuk ama somut fikirler ile havasını soluduğunuz memlekete HİZMET EDİN. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!