Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TSE'den Avrupa'ya 'Kalite Belgelendirme Modeli' İhracı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), ilk kez Avrupa ülkelerine bir 'kalite belgelendirme modeli' ihraç etti. Yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Kalite Teşkilatının (EOQ), Enstitü'nün, müşteri memnuniyeti ve müşteri algısını bütün boyutlarıyla ölçen yeni belgelendirme modelini uygulama kararı aldığı bildirildi.

yapi.com.tr / AA
TSE'den Avrupa'ya 'Kalite Belgelendirme Modeli' İhracı

Müşteri dostu kuruluş (MDK) ve müşteri dostu marka (MDM) belgelendirmelerinin, 35 Avrupa ve Akdeniz ülkesinde, TSE koordinasyon ve yönetiminde yürütüleceği ifade edilen açıklamada, EOQ'nun İstanbul'da yapılan 121. Genel Kurulu'nda, TSE'nin geliştirdiği, müşteri memnuniyeti ile müşteri algısını önceden belirlenen kapsamlı kriterler doğrultusunda çeşitli boyutlarıyla değerlendirecek belgelendirme modelinin, EOQ projesi olarak kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada, belgelendirme modeline ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"MDK belgelendirmesinde, belge verilecek firmanın müşterilerine sunduğu hizmetlerin belirli bir müşteri memnuniyeti seviyesini sağlayıp sağlamadığı çeşitli kriterlere göre değerlendirilmektedir. MMD belgelendirmesinde ise birden fazla yetkili servisi olan üretici veya ithalatçı firmanın, tespit edilecek asgari sayıdaki yetkili servisleri, MDK belgelendirmesi sürecinden geçmekte ve sürecin başarılı olması durumunda o üretici veya ithalatçı firma MDK belgesi almaya hak kazanmaktadır.

TSE, bu belgelendirme modelini geliştiren kuruluş olarak, projeye katılmak isteyen EOQ üye ülkelerine eğitim, danışmanlık ve doküman desteği sağlayacak. Ayrıca bu ülkelerin yapacağı her belgelendirmeden TSE'nin belge başına ücret alması söz konusu olacak. Bu belgelendirme modelinin EOQ tarafından benimsenmesi ile ilk kez Türkiye'nin geliştirdiği bir kalite belgelendirme modeli Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanmış olacak. Türkiye’de ayrıca TSE tarafından her yıl MDK ve MDM belgesi alan kuruluşlar arasında yapılacak tetkikler sonucunda elde edilecek puanlara göre sıralama yapılacak ve bu sıralamaya göre yılın en iyi kuruluşu ya da markası ödülü verilecek".

http://www.yapi.com.tr/haberler/tseden-avrupaya-kalite-belgelendirme-modeli-ihraci_114403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!