Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tsunamiye Karşı Yeşil Surlu Çin Seddi!

Çevreci biliminsanı Akira Miyawaki, “Çin Seddi”ni betonla değil, ağaçlarla kurmak ve tsunamiye kafa tutmak istiyor. Hedef, bu koruyucu ormanların bir sonraki buz çağına kadar yaşaması...

yapi.com.tr
Tsunamiye Karşı Yeşil Surlu Çin Seddi!

85 yaşındaki çevreci biliminsanı Akira Miyawaki, “ağaçlara fısıldayan adam” olarak tanınıyor. Dünya genelinde 15 ülkede 40 milyon ağaç diken Japon Miyawaki, tohumlar ve doğal ormanlar konusunda uzman. Hatta Japonya’daki bitki örtüsünü inceleyen 10 ciltlik bir araştırması var. 2006 yılında, çevrenin korunmasına katkı sağlayan araştırmacılara verilen Blue Planet Prize’a layık görülen Miyawaki’nin son hedefi, ormanlar sayesinde tsunamiyi engellemek.

“2011 yılında yaşanan depremde, Japonya’nın kıyılarını koruyan beton bariyerlerin yüzde 40’ı tsunami etkisiyle yıkıldı. Oysa, yerel ağaçların oluşturduğu ormanlar tarafından korunan şinto mabetleri ve tapınakları hiç zarar görmedi”  diyor Miyawaki.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Japonya Uluslararası Ekoloji Araştırmaları Merkezi Direktörü olan Akira Miyawaki, felaket önleme konusunda tamamen doğal bir yaklaşımı belimsiyor: Ormandan oluşan bir Çin Seddi kurmak.   Japon biliminsanı ormanların yaratılmasında, yerel doğal vejetasyon potansiyelinden faydalanılması gerektiğini savunuyor. Bu düşünce, ekosistemin ve biyoçeşitliliğin korunması açısından önem taşıyor.

Farklı ağaç türleri birarada ekiliyor

Miyawaki Yöntemi de, bölgenin potansiyel doğal vejetasyonuna ait farklı ağaç türlerini birlikte dikerek bir orman yaratma düşüncesi olarak tanımlanıyor.

Farklı tohumların yakın ve birarada ekilmesiyle yaratılan ormanlarda, doğal orman sistemlerinde olduğu gibi, yüksek ve orta boy ağaçlar yetişiyor. Bu sistem ormanların çeşitliliğini ve direnişini artırıyor.

Ekim işlemi ardından ilk üç yıl boyunca, yabani otların temizlenmesi gibi farklı faaliyetler için insani desteğe ihtiyaç duyuluyor. Sonrasındaki dönemde ise ormanların yönetimi tamamen doğaya teslim ediliyor.

Tüm dünyayı ikna etmek istiyor

Miyawaki, 2011'deki  depremin zehirli olmayan atıkları ile yapay höyükler inşaa ediyor. Bunun nedeni, Japon defne ağacı türü machilus, yeşil meşe ve mavi meşe gibi derin kökleri olan ağaçları ekebilmek. Miyawaki ve ekibi, geçtiğimiz yılın Ekim ayında, Fukushima’ya bağlı Minamisoma şehrinde bir orman yarattılar. Miyawaki’nin amacı tüm ülkeleri  tsunamiyi engelleyen ağaçları dikmeye ikna etmek. Nihai hedef, dev bir yeşil bariyer oluşturacak bu ormanların 9 bin sene boyunca yani bir sonraki buz çağına kadar yaşamalarını sağlamak. Miyawaki’nin neden ağaç dikiyorsunuz sorusuna cevabı basit: “Ormanlar, hayatın ta kendisidir. İnsanlar ormanların desteğiyle yaşamlarını sürdürdüler. Yarın yaşayabilmek, ağaçlar ekerek gerçek ‘hayat ormanları’ yaratmakla ilgili. Geleceğimizi, bitkilerin bize söylemek istedikleri oluşturuyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tsunamiye-karsi-yesil-surlu-cin-seddi_116591.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!