Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Surlara Beton Sıvadılar!

Antalya’nın tarihi semti Kaleiçi’nde binlerce yıldan bu yana ayakta kalan surların içindeki galerilerin betonla sıvandığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Tarihi Surlara Beton Sıvadılar!

Kaleiçi’nde, yüzyıllar öncesine ait surlardan bugün ayakta kalabilen ve Orta Burç olarak bilinen surların içindeki galerilerin beton sıvayla donatılarak, sıradan beton bir yapıya dönüştürüldü.

DHA'nın haberine göre, üzerinde seyir terasları da bulunan ve tatilcilerle turistlerin en çok ilgi gösterdiği tarihi değerlerden burçların içindeki galerinin tamamen betonla kaplanması, şaşkınlıkla karşılandı.

‘Beton sıvayı kim yaptı?' sorusu cevapsız

Yıllarca Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki vakıf tarafından işletilen Türk Evleri ve burçlar, daha sonra özel bir şirket tarafından kafe, restoran ve pansiyon şeklinde hizmet vermeye başladı. Surların beton sıva yapılmasına ilişkin konuşan işletme yetkilileri, galeri içine yapılan betonla ilgileri olmadığını öne sürdü. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün kontrolündeki surlarla ilgili inceleme yapılması istendi.

Surlardan çok azı ayakta

Büyük bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde içten ve dıştan surlarla çevrili Kaleiçi’nde Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinin ortak eserlerinden olan surlardan bugün çok az bir kısmı ayakta. Suna-İnanç Kıraç Kaleiçi Müzesi Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü eserlerinden ‘Antalya Kenti Kalesinin Tarihi Burçlar, Kapılar, Sur Duvarları’ adlı eserde de B63 koduyla belirtilen Orta Burç’un içinde yat limanını tam karşıdan gören bir teras bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-surlara-beton-sivadilar_124332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!