Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tunceli’de Koruma Alanına Otel

Tunceli’de ‘mutlak koruma alanı’ olan Halvori Gözeleri’nde ‘bungalov ev tip otel işletmeciliği’ için resmi süreç başlatıldı.

yapi.com.tr
Tunceli’de Koruma Alanına Otel

Tunceli’de ‘Mutlak Koruma Alanı’ olan Halvori Gözeleri’nde otel yapım sürecinin başlatıldığı duyuruldu. Duruma tepki gösteren Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım, “İnsan etkileşiminin olmaması gereken yerde böyle bir karar kabul edilemez.” dedi.

BirGün’den Dilara Şimşek’in haberine göre; Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Halvori Gözeleri’nde bungalov ev tip otel işletmeciliği için resmi süreç başlatıldı. Halvori Gözeleri’nin 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadi’sinin temel kaynak değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Otel inşa edilmesi hukuka, akla ve vicdana aykırıdır” diyerek tepki gösterdi.

 

 

Yıldırım, ticarileştirmeye karşı doğalarını savunacaklarının altını çizerek şunları aktardı: “Halvori Gözeleri, Millî Parkın temel kaynak değerlerinden biri. Gözelerde çok sayıda noktadan çıkan su kaynakları bulunuyor ve aynı zamanda kültürel ve inançsal bakımdan da kültürel miras alanı. Milli parklar arasında flora ve fauna çeşitililigi itibariyle Munzur Vadisi en güçü milli parktır.”

Yıldırım, flora ve faunanın korunması için insan etkişileminin bulunmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Dünyanın hiçbir yerinde milli parklarda buna müsaade edilmez. Uluslararası sözleşmelere aykırı. Derhal projeden vazgeçilmeli. Aksi durumda tüm hukuksal yollara başvuracağız.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuncelide-koruma-alanina-otel_179895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!