Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi İptal Edilmeli”

Tunceli’de Munzur Özgür Aksın Meclisi, gözelerle ilgili peyzaj projesine karşı bir toplantı yaptı.

yapi.com.tr
“Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi İptal Edilmeli”

Munzur Özgür Aksın Meclisi, Fırat Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında hazırlanan ve onaylanan Munzur Gözeleri peyzaj projesine ilişkin tek gündemli bir toplantı yaptı. Tunceli Belediyesi konferans salonunda yapılan halka açık toplantıya meclis bileşenlerinin bir kısmı ve Munzur Gözeleri civarındaki köylerden yurttaşlar katıldı. Toplantının sonucunda peyzaj düzenlenmesinin gözeleri koruyan bir proje olmadığı ve bunun iptali için güçlü ses çıkarılması gerektiği kararı alındı.

Evrensel’den Orhan Kurul’un haberine göre; teknik ekibin sunumundan sonra toplantıyı yöneten Dersim Barosu Başkanı Avukat Kenan Çetin, bu toplantının bütün şehri ilgilendirdiğini ve oldukça önemli bir toplantı olduğundan bahsederek toplantıya katılmayan ilçe belediye başkanlarına, il genel meclis üyelerine eleştirilerde bulundu ve “Yürütme toplantısında sorumluluk çağrısında bulunacağız.” dedi.

 

 

Çetin ayrıca kendisinin de tespit ettiği bazı eksikliklerin olduğunu söyledi. Yöre halkının ve Ovacık Belediyesinin dahi görüşünün alınmadığını aktaran Çetin, “Doğal zeminin bozulacağına kesin gözüyle bakılıyor, Orası bir ticarethaneye dönüştürülecek, bitki örtüsü zarar görecek.” dedi.

“Projenin uygulanabilir bir yanı yok”
Uzun yıllardır çevre mücadelesinin içerisinde yer alan ve barajlar konusundaki açtığı davalarla da gündeme gelen Dersim Doğal ve Kültürel Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım da yaptığı sunumda bu projenin hukuken uygulanabilir bir yanının olmadığını söyledi. 2013 yılından beridir defalarca Munzur Gözelerinin ‘insan etkileşimine kapatılması ve mevzuatta belirtilen koruma önlemlerinin gerçekleşmesi’ için çabalarda bulunduklarını da hatırlattı. Yıldırım projeye dair özetle şunları söyledi; “Sit alanı çevresine dahi 2 bin metreye kadar hiçbir yapı yapılmamalı, bu proje milli parkın değerlerini bozar, endemik türler yok olur.”

Yıldırım, Ovacık ilçesi ve Munzur kıyısındaki hiçbir köyde arıtma tesisi olmadığını da hatırlatarak, “Bir proje yapılacaksa bu, Munzur’u koruma projesi olmalı o da başta arıtma tesisi kurarak olur.” dedi. 

“Mülki idareyle diyalog kurulamıyor”
Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da toplantıda bir konuşma yaptı. Maçoğlu bu projenin, halka, sivil toplum kuruluşlarına, inanç önderlerine, sorulmadan hazırlandığını belirtti. Fırat Kalkınma Ajansı içerisinde yer alıyor olmasına rağmen projenin kendilerinden gizlendiğini belirterek ‘Mülki idareyle diyalog kurulamıyor’ eleştirisinde bulundu. Maçoğlu, baro üzerinden yürütmeyi durdurma davası açılması ve halkın karşı çıkışının örgütlenmesi önerilerinde bulundu.

 


“Gözeler korunmazsa yok olacak”
Toplantıda konuşan bütün kurum temsilcileri ve yöre halkı projeye karşı çıkma konusunda ortak bir sonuca vardılar. Karşı koyuşa dair bazı öneriler ve toplama dair bazı eleştiriler de vardı. “Munzur bir dünya mirasıdır, daha geniş bir cephe yaratılmalı; yurt dışından ses çıkarılması sağlanmalı, sosyal medya kampanyası ve kitlesel eylemler yapılmalı” önerilerinin yanı sıra Munzur Gözelerinin bu haliyle kullanılabilir olmadığı ve korunmazsa yok olacağı yönünde de ortak bir kanaat vardı.

Toplantı sonunda, ilçe belediye başkanlarının da katıldığı bir toplantıyla projeye karşı atılacak adımların tartışılacağı bir toplantı yapma, hukuki süreci başlatma, sürecin kamuoyuna aktarılacağı bir basın açıklaması yapma gibi bir dizi karar alındı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/munzur-gozeleri-peyzaj-projesi-iptal-edilmeli_180392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!