Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Turizmci Alkış Tuttu, Sahilde ’İmar Yetkisi İsyanı’ Çıktı

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un ’sahil bölgelerindeki belediyelerin imar yetkisinin merkeze alınacağını’ açıklamasına belediye başkanları karşı çıkarken, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer, Turizm Bakanı’na destek verdi.

Hürriyet Gazetesi
Turizmci Alkış Tuttu, Sahilde ’İmar Yetkisi İsyanı’ Çıktı

ültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un ’sahil bölgelerindeki belediyelerin imar yetkisinin merkeze alınacağını’ açıklamasına belediye başkanları karşı çıkarken, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer, Turizm Bakanı’na destek verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un sahil beldelerdeki imar izni verme yetkisinin belediyelerin elinden alınacağına dair açıklamalarına belediye başkanları tepki gösterirken, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oktay Varlıer, Bakan Koç’a destek verdi. Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan, "O zamanki hükümet (Turgut Özal’ın Başbakan olduğu dönem), bu yasayı çıkartırken ’İmar yasasında reform yaptık’ demişti. Demek ki reformdan şimdi geri dönülmeye çalışılıyor" dedi. Antalya Kemer Belediye Başkanı Anavatan Partili Hasan Şeker ise, "Bahsettikleri kıyı yasası yürürlüğe girerse zaten mevcutlar yasal hale geliyor. Denizi doldurup otel yapma şansını yakalıyorsun. Böyle bir kanun tasarısını gündeme getireceksiniz. Sonra da sahillerde yapılaşmayı önlediğinizi söyleyeceksiniz" diye konuştu.

Fiilen yetkimiz yok ki: Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, ellerinde imar yetkisi olmadığını ileri sürdü ve şöyle konuştu: "Belediye Meclisine gelen konuları anlatır, tartışır ve oylamaya sunarız. Meclis’ten çıkan raporu bakanlığa bildiririz. Bizim sakıncalı bulduğumuz şeyi bakanlık sakıncalı bulmayabilir veya Kemer Belediyesi’ne danışmadan kendisi plan yapabilir ve resen onaylayıp bize yollayabilir. Biz bu plana itiraz edebiliriz ama itirazımız bir şey değiştirmeyebilir. Bakanlık tekrar onaylayıp bize yollar ve biz onay vermek zorunda kalırız."

Turizm bölgelerini görün: Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un turizm beldelerini gezip gidişatı yerinde görmesini önererek, "Esnaf perişan durumda. İnsanlar emlak vergilerini yatıramadı. Turizm bu kadar kötü durumdayken, şimdi kalkıp tahsisleri, imarları gündeme getirmenin zamanı değil. 5 yıldır yükselen turizm neden birden tepetaklak oldu? Hükümetin çıkıp bu durumu açıklaması lazım" diye konuştu.

Belediyeleri kapatalım: Alanya’ya bağlı Mahmutlar Belediyesi Başkanı AKP’li Alaattin Çakır, "İmar yetkisi zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın elinde. Alınacak yetki yok" derken, Tosmur Beldiye Başkanı AKP’li Musa Özdemir, Koç’un söylediği gibi düşündüğünü sanmadığını belirtti. Özdemir, "Eğer bu şekilde ise belediyeleri kapatalım. Ankara’dan yönetsinler. Belediyelerin yetkilerini artırmamız gerektiğini tartışmak yerine yetkilerin daraltılması bizlere maddi anlamda sıkıntılar yaşatabilir" dedi.

Bakanlık iyi yapar: Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oktay Varlıer ise sahil ve turistik bölgelerde imar yetkisinin belediyelerden, merkeze alınmasının turizm açısından daha yararlı sonuçlar getireceğini söyledi. Varlıer, "Sahillerde çarpık yapılaşmalar tehlikeli şekilde gelişti. Bunun nedeni belediyelerin gelirlerinin az olması ve geliri artırmak için belediyelerin daha yoğun ve daha yüksek yapılaşmalara izin vermesidir. İkinci konut yapılaşması bu yüzden oldu. Bu nedenle Turizm Bakanlığı’nın bu konuya el atmasını yararlı buluyoruz" dedi.

Çarpık yapılaşmada bakanlık suçsuz mu
Marmaris’in CHP’li Belediye Başkanı Ali Acar, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un açıklamalarına tepki göstererek şöylekonuştu: "Bugüne kadar oluşan çarpıklıkta bakanlığın hiç mi suçu yok? Özellikle turizm teşvik belgeli tesislerin yapımında, tesis sahipleri belediyelerden imar onaylı projelerini aldıktan sonra esas izni bakanlıktan alır. Bakanlık, belediyelerin üstünde bir makam. Demek ki esas sorumluluk bakanlıkta. Demek ki kimse görevini tam olarak yerine getirmedi. Kontroller yapılmadı. Sahil belediyelerinin yetkilerini almak çözüm değil. Ayrıca son iki yıldır bakanlık da kontrolleri iyice bıraktı. Belediye olarak yaptığımız kontrollerde, belediye belgeli tesislerin, turizm bakanlığı belgeli tesislerin önünde olduğunu görüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turizmci-alkis-tuttu-sahilde-imar-yetkisi-isyani-cikti_46171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!