Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Akımı'nda Ayrıntılar Açıklandı

Rusya Enerji Bakanı Novak, dün karşılıklı imzaların atıldığı Türk Akımı Projesi'nde izlenecek yol haritası hakkında bilgi verdi.

yapi.com.tr
Türk Akımı'nda Ayrıntılar Açıklandı

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı'nın deniz altı kısmına Rusya'nın, birinci hat çerçevesinde kara kısmına ise Türk şirketinin sahip olacağını bildirdi.İkinci boru hattını ise ortak şirket yönetecek...

Novak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'İki boru hattının her biri 15,75 milyar metreküp doğalgaz kapasitesinde olacak. Rus şirket denzialtı kısmını inşa edecek ve sahibi olacak. Kara kısmına ise Türk tüketiciler sahip olacak. Bu ilk boru hattı. İkinci boru hattında ise ortak şirket kurulacak' ifadelerini kullandı.

Gazprom ve BOTAŞ belirleyecek

Novak, Rus şirketin iki boru hattında da denizaltı kısmına sahip olacağının altını çizerek, 'Katılımcıları Rus ve Türk tarafından sorumlu Gazprom ve BOTAŞ belirleyecek. Ya kendileri ya da yan şirketler kurulacak' dedi.

Öte yandan Gazprom tarafından yapılan basın açıklamasında, imzalanan anlaşmanın Karadeniz'in derinliklerinden Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı inşa edilmesini ön gördüğünü belirtti. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere de yer verildi,'Bugün çok önemli bir belge imzalandı. Türk Akımı projesinin hukuki temeli oluşturuldu. Türk Akımı Türkiye'nin doğalgaz sevkiyatının güvenliğini ciddi anlamda artıracak.'

ETİKETLER: Türk Akımı
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-akiminda-ayrintilar-aciklandi_151324.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!