Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Akımı Projesi İlk Kez Görücüye Çıktı

Rus tarafı, Türk Akımı projesini 23. Dünya Enerji Kongresi'nde açtığı stantta tanıtıyor.

yapi.com.tr
Türk Akımı Projesi İlk Kez Görücüye Çıktı

Türk Akımı projesi için geri sayım sürüyor. Rus tarafı 23. Dünya Enerji Kongresi'nde Türk Akımı projesini açtığı stantla somut olarak sergilemeye başladı. Ziyaretçilere görsellerle projenin ayrıntıları anlatılıyor.

Rusya'da yayın yapan tek Türkçe gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Siyamend Kaçmaz, standın açılmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, 'İki ülke arasındaki ilişkiler için çok önemli. Bu bir ilk gerçekten. Rus tarafıyla konuştum. Bunu kim organize ediyor diye, Rus tarafı bu standı açmış burada. Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından hükümetler arası anlaşma yapılmasını bekliyorlar. Görüntülerde de görüyoruz, Türk Akımı artık başladı diyebiliriz' diye konuştu.

"Hükümetler arası anlaşma neredeyse hazır"

Diğer taraftan, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Türk Akım doğal gaz boru hattı projesi için Rusya ile Türkiye arasında hükümetler arası anlaşmanın neredeyse imzalanmaya hazır olduğunu söyledi.

İstanbul'da gazetecilere açıklama yapan Novak, "Pratikte anlaşma belgese şu anda hazır, ancak bazı detaylar üzerinde çalışma sürüyor. Uluslararası Enerji Kongresi içinde anlaşmanın imzalanmasını umuyorum" diye konuştu.

Belgenin projenin ilk iki hattını kapsadığını belirten Novak, 'Hükümetlerarası sözleşme iki boru hattının inşa edilmesini ön görüyor. Fakat ilk olarak Türk tüketicileri için ilk boru hattına başlayacağız' dedi.

'Belgenin Rusya Devlet Başkanı'nın İstanbul ziyareti sırasında imzalanması mümkün mü?' sorusuna Novak, 'Herşey mümkün, sözleşmenin metni son olarak onaylanır onaylanmaz belge imzalanabilir' şeklinde yanıt verdi.

Novak, hükümetler arası anlaşmanın imzalanması ile Türkiye'ye doğal gaz satış fiyatı arasında bağlantı olmadığını da ifade etti.

Novak açıklamasında, Türk Akım üzerinden Avrupa'ya gaz arzı konularında çalışmanın devam ettiğini de söyledi.

ETİKETLER: Türk Akımı
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-akimi-projesi-ilk-kez-gorucuye-cikti_151313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!