Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Türk Akımı'nda Sorun Yok, Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, basında yer alan haberlerde "Türk Akımı görüşmelerinin çıkmaza girdiği" yönündeki iddiaları yalanladı ve çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

yapı.com.tr/AA
Türk Akımı'nda Sorun Yok, Çalışmalar Devam Ediyor

Büyükelçilik'ten yapılan açıklamaya göre, Türk Akımı'na ilişkin basında yer alan "görüşmelerin çıkmaza girdiği" yönündeki iddiaları yalanlayan Yardım, Türkiye ve Rusya arasında görüşmelerin hukuki, ekolojik, teknik ve ekonomik alanlarda çalışmaların devam etmesi nedeniyle henüz başlamadığını kaydetti.

Anlaşmanın, bir tarafın teklif ettiği ve diğer tarafın da kabul ederek imzaladığı bir belge olmadığını vurgulayan Yardım, iki ülke kurumları arasında karşılıklı bilgi ve belge alışverişinin devam ettiğini aktardı.

Bu tür geniş kapsamlı ve büyük projelerin hazırlık aşamasının zor olduğunu ve bu aşamada projenin geç kaldığını söylemenin yanlış olduğunu vurgulayan Yardım, inşaat kararı alınmasından inşaatına kadar 5 yıl geçen "Mavi Akım" projesini örnek gösterdi.


Ayrıca, Moskova ve Ankara arasındaki çalışmaların devam ettiğini ve inşaata ilişkin diğer alternatiflerin yanı sıra Türkiye'nin de onayladığı ilk hattın inşaatı konusunun görüşüldüğünü belirten Yardım, görüşmelerde doğalgaz fiyatının da önemli olduğunu ancak belirleyici olmadığını vurguladı.

Yardım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kasım ayında Tataristan'ın başkenti Kazan'da düzenlenecek Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısında bir araya geleceklerini ancak bu görüşmeden önce yapılacak G-20 Zirvesi'nde de görüşme ihtimallerinin bulunduğunu bildirdi.

Yıldız: Türk Akımı ile ilgili problem yok, başlanabilir


Enerji Bakanı Taner Yıldız da, Türkiye Enerji Raporu Tanıtım Toplantısı'nda, "Türk Akımı'nda bir boru hattı ile ilgili problem yok, başlanabilir" dedi. Yıldız, "Kerkük-Yumurtalık'ta saldırı yapılan hatta tadilat çalışması sürüyor. Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'ndan henüz akış sağlanmadı. İran'dan Türkiye'ye gaz akımına yeniden başlandı. Türk Akımı'nda bir boru hattı ile ilgili problem yok, başlanabilir. Türk Akımı projesinin 4 hat talebi Rusya'dan geldi" açıklaması yaptı.

Enerji Bakanı, "Mutabakat Botaş'ın nakit akımını pozitif etkileyecek. Yüzde 10.25'lik indirim mutabakat imzasını Rusya geciktirmeyecek" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-akiminda-sorun-yok-calismalar-devam-ediyor_133091.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!