Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türk Firmaları Rusya'da Tekrar Öncü Rolü Üstlenecek"

Rusya'nın bazı kısıtlamaları kaldırma kararını yorumlayan IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, "Kısıtlamaların kaldırmasının ardından, Türk firmaları Rusya'daki projelerde tekrar öncü rolü üstlenecek" dedi.

yapi.com.tr/AA
"Türk Firmaları Rusya'da Tekrar Öncü Rolü Üstlenecek"

IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, Rusya’nın Türk vatandaşlarına ve şirketlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasının ardından, Türk şirketlerinin ülkedeki projelerde tekrar öncü rolünü üstleneceğini söyledi.

Çeçen, Türkiye’ye yönelik bazı ekonomik kısıtlamaları iptal eden kararnamenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından geçtiğimiz hafta imzalanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İki ülke arasında yaşanan olaylar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yoğun bir istişare süreci yaşandığını hatırlatan Çeçen, “İlişkilerin yaşanmış olan o talihsiz olaydan önceki döneme dönmesi ve hatta bir ileri safhaya taşınması noktasında bir görüş birliği belirlenmişti.” dedi.

Türk hükümetinin yoğun temasları neticesinde geçtiğimiz hafta imzalanan kararnamenin, Türk ekonomisi için çok önemli sonuçlar getireceğini belirten Çeçen, “Türk ekonomisinin yanı sıra, Türkiye için çok önemli bir pazar olan Rusya’da bizler için de çok önemli sonuçlar getirecektir.” dedi.

Söz konusu gelişmenin, Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketleri tarafından umutla beklediği bir sonuç olduğunu dile getiren Çeçen, kararın, kararnamenin Türk firmaları adına hem ileriye dönük yatırımlar, hem de projeler adına çok büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

'Türk iş gücü bizi öne taşıyor'

Çeçen, Türk firmalarının Rus piyasasında çok önemli projelere imza attığını ve talip olduğu birçok proje bulunduğunu belirterek, “Bunu da yaparken de tabi ki en önemli kaynağımız Türkiye’de sahip olduğumuz yetenekli iş gücü. Bize hem rekabetçilikte, hem kalitede diğer birçok firmanın önüne taşıyan bir unsur.” şeklinde konuştu.

Rus hükümetinin Türk vatandaşlarının istihdamına yönelik yasağı kaldırmasının ardından, tekrar Türkiye’deki insan kaynağından yoğun bir şekilde faydalanmaya başlayacaklarını vurgulayan Çeçen, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar Rusya’da iş yapmış tüm Türk firmalar, yerel imkanları da olabildiğince kullanarak, başarılarını Türkiye’de sahip oldukları iş gücü ve insan kaynağına borçlu. Bu devam edecek. Bundan sonra hızlı bir şekilde insan kaynağı sağlayacağız. Önümüzde birçok önemli proje var. Türk şirketleri bu projelerde tekrar öncü rolünü üstlenecek. Bu da birçok Türk işçisinin ve malzemesinin girişiyle gerçekleşecektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-firmalari-rusyada-tekrar-oncu-rolu-ustlenecek_159427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!