Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mobilyacıların Rusya Hedefi 100 Milyon Dolarlık İhracat

Türk mobilya sektörü, Rusya'ya bu yıl 20-25 milyon dolar aralığında, gelecek sene ise 100 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı hedefliyor.

yapi.com.tr/AA
Mobilyacıların Rusya Hedefi 100 Milyon Dolarlık İhracat

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, yaptığı açıklamada, Rusya pazarının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Mobilya sektörünün, Rusya pazarından yeterince istifade edemediğini belirten Güleç, "Rusya, kendi içinde üretici bir ülke ama aynı zamanda özellikle klasik mobilyaya karşı çok büyük bir özlemi vardı. Biz 2014 yılında mobilyada 60 milyon dolara kadar çıktık. Son yaşananlarla birlikte 2016'da ise pazarımız düştü. Pazarın düşmesinde Rusya ekonomisinin yaşadığı ciddi sıkıntılar da çok etkili oldu." dedi.

"Rusya çok ürün satabileceğimiz ülkelerden biri"

Rusya ile ilişkilerin normalleştiğine işaret eden Güleç, şöyle konuştu:

"Rusya gelecekte çok ürün satabileceğimiz ülkelerden biri çünkü Türkiye mobilya sektörü, tasarıma ve kaliteye çok önem veriyor. Aynı zamanda Rus halkının alabileceği türden mobilya çeşitliliği bizde var. En önemli hadiselerden biri bizim analizlerimize göre ev, konut yapımında ciddi bir bakış açısı var. Rusya'da yeni inşaatlarda 60 metrekarelik konutların 90 metrekarelere çıktığını görüyoruz. Konutun büyüklüğü bizim için daha fazla mobilya ihracatı demek. Onun için biz bu pazarı önemsiyoruz"

"100 milyon doları aşarız"

Güleç, Rusya'ya mobilya ihracatının 3-4 milyon dolarlara kadar düştüğünü belirterek, "2017'de bu çizgimiz yavaş yavaş yükselmeye başladı. Yıl sonuna kadar 20-25 milyon dolar aralığında bir rakam olur. Önümüzdeki sene her şey yolunda giderse, 100 milyon doları aşarız." dedi.

Mobilyacıların Rusya pazarını mercek altına aldığını vurgulayan Güleç, "Yeni geldik Rusya'dan ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu ülkeye ihracatımızı artıracağız." ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyacilarin-rusya-hedefi-100-milyon-dolarlik-ihracat_158892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!