Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Müteahhitlerine Kandahar-Kabil Yolu Müjdesi

Afganistan'da ticari yaşamın başlamasında büyük öneme sahip olacak Kandahar-Kabil yolunu ABD ve Türkiye firmaları yapacak. Amerikan Eximbank'ından

Hürriyetb>Afganistan'da ticari yaşamın başlamasında büyük öneme sahip olacak Kandahar-Kabil yolunu ABD ve Türkiye firmaları yapacak. Amerikan Eximbank'ından Amerikan-Türk ortak projeleri için sınırsız destek sözü alan Devlet Bakanı Masum Türker'in Türkiye hazinesinin de tüm imkanlarını kullanacağını ifade ettiği belirtildi.
ABD, 180 milyon dolarlık Kabil-Kandahar yolu projesinde birlikte çalışmak için Türkiye Müteahhitler Birliği'nden uygun Türk firmalarının isimlerini istedi. Birlik de bölgedeki 10 firmanın ismini ABD'ye iletti.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Nihat Özdemir, Devlet Bakanı Masum Türker'in, Amerika Eximbank'ından aldığı Türk-Amerikan ortak projelerine sınırsız destek müjdesini kendisine haber verdiğini söyledi. Türker, Özdemir'e, ‘‘Afganistan'da Türk müteahhitlerini görmeyi çok istiyorum. Hazine bunun için tüm imkanlarını kullandıracak’’ dedi.

Kandahar-Kabil yolu yapımının Afganistan'ın yeniden imarında diğer projeler için de öncü olacağını ifade eden Özdemir, ABD'lilere Afganistan'da büyük tepki duyulması nedeniyle ABD'li firmaların tek başlarına çalışamadığını belirtti. ABD'nin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bölgede çalışan Türk firmalarının isimlerini istediğini kaydeden Özdemir, ‘‘Afganistan'da karışık sürüyor. En büyük tepkiyi de Amerikalılar alıyor. Afganistan halkı Türklere ise sempatiyle bakıyor. Dolayısıyla Türk-Amerikan işbirliği orada çok fayda getirecektir’’ dedi.

ABD'li firmadan ancak birkaç proje yöneticisinin Afganistan'a gidebileceğini, onların da güvenlik açısından ABD Büyükelçiliği'nde kalabileceğini ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

‘‘Afganistan şartlarında iş yapabilecek firmalar Türk firmalarıdır. Bunu açık ve net olarak söylüyorum. Bütün Afgan halkı, Türk Milletine çok sıcak bakıyor. Her yeri bombalamışlar, kurşun deliksiz hiçbir duvar yok fakat Türk Büyükelçiliği'ne ve Atatürk Çocuk Hastanesi'ne tek bir kurşun atılmamış. Gidip gördüm. Dolayısıyla Amerikalıların bizimle iş yapmaktan başka çaresi yok. Onun için bizden firma istediler.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-muteahhitlerine-kandahar-kabil-yolu-mujdesi_1961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!