Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Rus İlişkileri Müteahhitleri Sıkıntıya Soktu!

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke arasında başlatılan görüşmelerden hâlâ olumlu sonuç alınamaması Türk müteahhitler ile sebze ve meyve ihracatçılarını vurdu.

yapı.com.tr
Türk Rus İlişkileri Müteahhitleri Sıkıntıya Soktu!

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Türkiye ve Rusya ilişkileri son dönemde büyük ivme kazandı. Kasım 2015'te Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan gerginlik iki ülke liderlerinin bir araya gelmesiyle son buldu. Ancak görüşmeler henüz ticarete yansımış değil. Özellikle Türk müteahhitler, sebze ve meyve ihracatçıları büyük yara aldı. İnşaat işlerini Çinli firmalara veren Rusya'nın, Türkiye'den sebze ithalatını önlemek için kendi sera çiftliklerini kurmaya başladığı bildirildi.

Umutlandık ancak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitlik sektörünün ya da yaklaşık 5 milyar dolarlık iş aldığı Rusya pazarıyla ilgili sıkıntıların aşılmadığını söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeniden canlandırılması amacıyla önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetiyle Rusya'ya gittiklerini, ardından da Başbakan Binali Yıldırım'ın üst düzey temaslarda bulunduğunu hatırlatan Yenigün, "O temasların ardından müteahhitler olarak çok umutlanmıştık. Şahsen ben, en geç yılbaşına kadar 2 milyar dolarlık müteahhitlik sözleşmesini imzalayacağımızı düşünüyordum. Oysa el sıkıştığımız, sözü verilen o sözleşmeler hâlâ bekletiliyor" diye konuştu.

Yenigün, müteahhitlik sektörünün yanı sıra Türkiye'nin bu ülkeye yılda yaklaşık 1 milyar dolar ihracat yaptığı sebze ve meyvenin geleceğine ilişkin de önemli bir gelişmeye dikkat çekti. Rusya'nın Türk firmalarına vermediği birçok inşaat yatırımını Çinli firmalara açtığını öğrendiklerini ve bundan büyük üzüntü duyduklarını belirten Yenigün, "Son gittiğimizde öğrendik ki Ruslar hızla sera yatırımlarına başlamışlar. Türkiye'den sebze ve meyve almak yerine kendi seralarını kurup kendi domateslerini üretmeye çalışıyorlar" dedi.

Başbakanla gittik üç günlük vize alabildik

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı vize ve ithalat yasağını bütün girişimlere rağmen hâlâ kaldırmadığını, müteahhitlik işi vermediğini kaydetti. Yenigün, "Rusya'ya Başbakanımızla gittiğimiz halde 3 günlük vizeyi zor alabildik. Rusya'daki en büyük firmamız olan Rönesans bile yeni iş alamıyor, mevcut işlerini sürdürüyor" dedi. TMB Başkanı, Rusya ve ticari ilişkilerin çözülmesi için iş dünyasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı görüşmeyi beklediğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-rus-iliskileri-muteahhitleri-sikintiya-soktu_154069.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!