Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhidin Hakkı Korundu

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de konut satışıyla ilgili bir düzenleme de yer aldı.

yapi.com.tr
Müteahhidin Hakkı Korundu

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, 28 Mayıs 2014’de yürülüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile ev alan vatandaşa 14 günde nedensiz ve tazminatsız cayma, proje teslimine kadar yani yaklaşık 36 ayda yüzde 2 tazminatla satıştan dönme hakkı verilmişti. O dönem sektör temsilcileri “kriz ve sıkışma dönemlerinde konut tüketicilerinin çok hızlı bir şekilde projelerdeki sözleşmelerden dönmeleri müteahhitleri zora sokar” yorumunu yapmıştı. Dün yapılan değişiklikle müteahhit firmalara destek sağlandı. Satıştan dönme için 24 ay üst sınır kabul edilirken, yüzde 2 olan tazminat kademeli olarak yüzde 8’e kadar arttı.

Para iadesi 180 gün sonra

Konutu iade eden tüketici parasını eski düzenlemede 90 günde geri alıyordu. Bu sürede 180 güne çıktı. Yeni düzenlemeyi değerlendiren Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Üreticinin bir kusuru varsa tüketicinin tazminatsız iade hakkı var. Ama eski düzenleme ‘keyfi iade’ yapan tüketiciyi korurken firmaları zorluyordu. Alıcı nedensiz 23. ayda gelip ‘evi geri alın’ diyordu. Oysa firma o eve satıldı gözü ile bakıyordu. Bir de alıcının parasını 90 günde vermek zorundaydık. Firmalar satıştan aldığı parayı demire çimentoya yatırıyor. Biz banka değiliz, bu kadar hızlı sürede para iadesi yapamayız. Şimdi yeni düzenleme ile bize verilen para iade süresi de 2 katı çıktı ve 180 gün olarak belirlendi. Yeni uygulama ile hem tüketicinin hem de üreticinin haklarını korundu ve orta yol bulundu” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhidin-hakki-korundu_155304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!