Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Tarih Kurumu Binası Artık Tescilli

Mimari açıdan uygun olmayan müdahalelere maruz kalan Türk Tarih Kurumu Binası, Anıtlar Kurulu tarafından tescil edildi.

yapi.com.tr
Türk Tarih Kurumu Binası Artık Tescilli

Turgut Cansever’in 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü almış Türk Tarih Kurumu Binası’na yapılan müdahaleler mimarların ve meslek örgütlerinin tepkisini çekmişti.

Yapının mimari değerleri, onarım işlerinde izlenmesi gereken süreç ve yapılmış olan uygulamanın sorunlarını detaylı olarak dile getirebilmek adına TTK Başkanı Prof. Mehmet Metin Hülagü ile bir görüşme yapılmıştı. Görüşmeye mimarlık örgütlerini temsilen Mimarlar Derneği 1927 Başkanı Aydan Balamir, Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Yeşim Hatırlı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden Elvan Altan Ergut, İç Mimarlar Odası'ndan Abdullah Alkan, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği Başkanı Semra Ener,  TSMD'den Saadet Sayın ve Emine Cansever Öğün katılmıştı.

Turgut Cansever’in kızı Emine Cansever Öğün’ün vermiş olduğu bilgiye göre, tescil kararı ile birlikte restorasyon çalışmalarının mimarlar ve meslek örgütleri ile beraber yürütülerek yapılması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Ardından arşivdeki projelerin taranması ve gerekli olanların dijital ortama aktarılması, rölöve çalışması yapılması, rölöve onayından sonra arşiv belgeleri de göz önünde bulundurularak, iç mekan tadilatlarını da kapsayacak restorasyon projelerinin hazırlattırılarak, onayları sonrası yapının restorasyonun yapılması kararı alındığı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-tarih-kurumu-binasi-artik-tescilli_119948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!