Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye Bölgesel Enerji Merkezi Olabilir"

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 4. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde konuşan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Türkiye'nin jeopolitik konumu ve sanayi geçmişi gibi avantajlarını da kullanarak, bölgesel bir enerji merkezi olma amacını mutlaka gerçekleştireceğini ifade etti.

yapı.com.tr/AA
"Türkiye Bölgesel Enerji Merkezi Olabilir"

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Ermut, "Türkiye'nin sadece rüzgardan elektrik üretimine değil rüzgar türbini üretebilmesi konusunda da büyük bir potansiyeli var" dedi. Arda Ermut, Türkiye'nin sadece rüzgardan elektrik üretimine değil rüzgar türbini üretebilmesi konusunda da büyük bir potansiyel taşıdığını söyledi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 4. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi'nde konuşan Ermut, Türkiye'nin jeopolitik konumu ve sanayi geçmişi gibi avantajlarını da kullanarak, bölgesel bir enerji merkezi olma amacını mutlaka gerçekleştireceğini ve bu kapsamda enerji ekipman üreticilerinin daha fazla destekleneceğini ifade etti.


Ermut, Türkiye'nin rüzgardan elektrik üretimi potansiyeline, rüzgar türbini üretebilmesini de eklemesi gerektiğini belirterek, "Yenilenebilir enerjide ekipman üreticilerinin yerli üretimi için çeşitli maliyet analizleri ve tedarikçi araştırmaları yapıyoruz. Saha çalışmalarında uygun yatırım amaçları bulunması halinde büyük destek sağlıyoruz" dedi.

Son 10 yılda enerji sektöründe rekabete dayalı piyasa oluşturulması ve uluslararası yatırımcıları Türkiye'ye çekmek adına çok önemli adımlar atıldığını aktaran Ermut, 2015 yılındaki tüm belirsizliklere ve bölgesel risklere rağmen ilk 8 ayda, toplam 12 milyar dolarlık yatırımın 1,2 milyar dolarının enerji olduğunu kaydetti. Ermut, 8 aylık toplam yatırım miktarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışı ifade ettiğini söyledi.

Rüzgarda hedef 20 bin megavat

Türkiye'nin rüzgarda yaklaşık 20 bin megavatlık rüzgar kurulu gücün hedeflediğini hatırlatan Ermut, "Uluslararası doğrudan yatırımlar konusunda istikrar merkezi haline gelen ülkemiz, 20 bin megavat kurulu güç için yatırımcılara eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Özellikle son 10 yılda enerji sektöründe rekabete dayalı piyasa oluşturulması ve uluslararası yatırımcıları ülkemize çekmek adına çok önemli adımlar atılmış ve piyasa yapısı ve mevzuatların geliştirilmesi adına bir çok değişiklik yapılmıştır" dedi.

Ermut, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yerini almasını öngören 2023 vizyonu kapsamında ülkenin yaklaşık 100 bin megavat kurulu güce ulaşma planları dahilinde yüzde 30'luk bölümü yenilenebilir enerji kaynaklarına ayrılmasının, enerji sektörünün parlayan yıldızına verdiği önemin bir ifadesi olduğunu da vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-bolgesel-enerji-merkezi-olabilir_137857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!