Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Karaburun'da Rüzgar Türbini Projesi Durduruldu

Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı ile Karaburun Yaylaköy’deki elli rüzgar türbini çalışması durduruldu. Karaburunluları sevindiren mahkeme kararı ile, 20 gündür köydeki türbinler çalışmıyor.

yapi.com.tr
Karaburun'da Rüzgar Türbini Projesi Durduruldu

Birgün Gazetesi'nden Gülsen Candemir'in haberine göre, İzmir'de Karaburun’a yayılmaya başlayan Rüzgar Enerji Santralleri'ne (RES) karşı mücadele eden ilçe halkı iyi haberler almaya başladı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Nisan ayı içerisinde verdiği karar ile ‘uygulanması halinde telafisi güç zarara yol açacağı’ gerekçesi ile elli rüzgar türbini faaliyetlerini durdurdu. Şirketin türbinleri çalıştırma isteğine olumsuz yanıt veren idare mahkemesi, RES şirketinin talebini red ederek, türbinlerin faaliyetlerini durdurdu.

'Verilen ilk karar'

Mahkemenin kararını değerlendiren Avukat Cem Altıparmak, bu kararın  ülkede bir ilk olabileceğini ifade etti. Yenilenebilir enerjiye ilişkin çok az dava olduğunu söyleyen Altıparmak, “Ülkemizde RES’lere karşı lisans iptali davası çok az sayıda. Bizim açtığımız dava ve sonucu beklide ilk sayılır. Bu konudaki mevzuat da yetersiz, mahkeme kararları da neredeyse yok, biz de açıkçası yaşayarak bilgi ediniyoruz. O nedenle bu karar çok önemlidir. Lodos A.Ş. türbinleri yeniden işletebilmek için ÇED sürecinden başlaması gerekecek, umarız bu süreçleri ilerlemezler, çünkü Yaylaköy’lüler yıllar sonra yeniden rahat uyuyabildiler, bunun bozulmaması için çaba sarf edeceğiz.” Dedi.

Ne olmuştu?

İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, Karaburun Yarımadası’nda kurulmak istenen 166 türbin kurulumu için “ÇED Gerekli Değildir” kararı vererek, Lodos A.Ş.’ne ait RES Projelerine izin verdi.  8 yıl sonra da EPDK, yeni 50 türbin için üretim lisansı verdi. Bu kararlar üzerine Yaylaköy sakinleri, Karaburun Kent Konseyi ve çevre hareketi Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na dava açtı. Dava sonucunda Ankara Bölge İdare Mahkemesi, hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde davacının telafisi güç zararına yol açacağı açık bulunan dava konusu işlemin, dava sonuna kadar ve teminat aranmaksızın yürütmenin durdurulması karar verdi. RES şirketi Lodos A.Ş. karar ile rüzgar türbinlerinin faaliyetinin duracağını açıklayıp verilen  karar ile bunu mu kastettiklerini mahkemeye sordu. Mahkeme de kararının türbinlerin de durdurma kararı olduğunu açıklayarak, şirkete bildirdi. Yaklaşık yirmi gündür Yaylaköy’de RES’ler faaliyetini durdurmuş durumda. Karar, hem Yaylaköy’de hem de ilçenin geleceği için mücadele eden ilçe halkında mutluluk yarattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/karaburunda-ruzgar-turbini-projesi-durduruldu_130800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!