Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Bu Konser Salonunu Bekliyor!

"Maslak'ta bir kültür merkezi yapılacak. Çok büyük bir yapı olacak. İstanbul hatta Türkiye ondan bahsedecek..." derken temeli atılan hatta inşaatının yüzde 80'i tamamlanan yapı şimdi yıkılıyor ve yerine "Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi" yapılıyor. Birçok tartışmayı da beraberinde getiren bu yapı, çok amaçlı salonuyla da gündemde... Çünkü salon,

NTV
Türkiye Bu Konser Salonunu Bekliyor!

"Maslak'ta bir kültür merkezi yapılacak. Çok büyük bir yapı olacak. İstanbul hatta Türkiye ondan bahsedecek..." derken temeli atılan hatta inşaatının yüzde 80'i tamamlanan yapı şimdi yıkılıyor ve yerine "Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi" yapılıyor. Birçok tartışmayı da beraberinde getiren bu yapı, çok amaçlı salonuyla da gündemde... Çünkü salon, Türkiye'nin hiç de alışık olmadığı bir modelde, yerin tam 14 metre altında!

1990 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı'na (İKSV), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edilen Maslak'taki bu arazi üzerinde, 1995 yılında bir "kültür ve kongre merkezi" yapılması amacı ile bir inşaat başladı. Fakat projedeki büyük konser salonunun arsa üzerinde yer alan tarihi ve tescilli köşklerden birisi olan Süvari Köşkü'nün saçak kotunu geçmesi ve onaylanan projeye gore inşaatın mevcutta büyük yapılması nedeniyle; inşaat Anıtlar Kurulu ve Belediye tarafından durduruldu.

Uzun yıllar tek bir çivi bile çakılmadı ve takvim 2006 yılını gösterdiğinde inşaat alanının tahsisi İKSV'den Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, projenin tamamlanmasını için bazı yatırımcılara gidildiğini ancak kimsenin bu topa girmek istemediğini söyledi. Daha sonra Multi Turkmall ile el sıkışıldı.

Turkmall 2008 yılında söz konusu projeyi tamamlamak üzere arsayı devraldı; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar Kurulu ve belediyenin de görüşleri doğrultusunda yeni bir proje için kolları sıvadı.

Günay, yıkımın neden gerçekleşeceğini ve işleyen süreci şöyle anlatıyor:

"2008'in Haziran ayında ön izin aşamasına geldik. Önceki uygulama projeye aykırı olduğu ve kurul tarafından da durdurulduğu için yeni bir proje yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Eski proje, çevresindeki köşkleri neredeyse görünmez hale getirmişti. Beton yığını haline gelmişti. Şimdi doğayı daha koruyan, tarihi dokuyu daha çok ortaya çıkaran yeni bir proje yapıldı ve yeni proje kurullardan geçti."

Şimdi yaklaşık 60 milyon TL harcanan eski inşaat yıkılacak, yerine Türkiye'nin hiç de alışık olmadığı konseptte bir kültür merkezi yapılacak.

Projede tarihsel dokunun ortaya çıkarılacağı, hem köşkler hem de yeşil alanın daha fazla görüleceği düşüncesi mevcut. Günay, 65 bin metrekarelik bu alanın her gün açık olması ve hizmet vermesini istediklerini söylüyor:

"3 bin kişinin oturabileceği, 5 bine yakın kişinin de ayakta farklı konseptlerde kültürel etkinlikler izleyebileceği büyük bir etkinlik salonu olacak. Ayrıca, bin 200 kişilik bir senfoni salonu, 500 kişilik bir oditoryum da bu projede yer alacak. Buranın bir yaşayan kültür merkezi olmasını arzu ettiğimiz için kitaplık, kafeler, sinema salonları da bu merkezde bulunacak. Çünkü haftada bir gün konser olacağı zaman kapının açılacağı, öteki günler kapanacak bir yer istemiyoruz. 65 bin metre karelik bir alanda bir çalışma yapacaksak her gün, her saat kullanılabilsin."

Konser salonu yerin 14 metre altında

Projenin en dikkat çeken noktası ise konser salonunun yerin 14 metre altına yapılacak olması. Söz konusu salon, toprak altına yerleştirilerek, arsa üzerinde yer alan tescilli ve tarihi köşklerle birlikte doğal şev (kot farkı bulunan yüzeyleri birleştirmek için düzeltilmiş meyilli kısım) ortaya çıkarıldı. Projede yer alan çok amaçlı salon, konser salonu ve oda müziği konser salonu ile her türlü müzik konseri verilmesine olanak sağlayan bir yapı oluşturuldu.

Mimar Ertun Hızıroğlu’nun geliştirdiği, 2 bin 650 kişinin oturarak, bin 566 kişinin ise ayakta katılabileceği 4 bin 200 kişi kapasiteli bu proje "black box" yani "kara kutu" diye tabir ediliyor. Yerin altındaki sahnesi sabit değil, istenilen her yerde kurulabilecek şekilde tasarlandı.

Burası sade bir kültür merkezinden öte daha canlı bir konseptle hizmet verecek. Proje kapsamında sergi salonları, dans stüdyoları, yoga, sanat atölyeleri, eğitim alanları ile restoranlar yer alacak.

Üç tarihi yapı ile çevrili

Şişli sınırları içerisinde Maslak’tan Ayazağa’ya giden yol üzerinde, 3. Kolordu Komutanlığı arazisi yanında yer alan kültür merkezi, ulaşım ve konum bakımından da oldukça hareketli bir bölgede bulunuyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi, Giz 2000 Plaza, Sun Plaza, Maslak Park Plaza, Doğuş Plaza gibi iş merkezleri; Atatürk Sanayi Sitesi ve İstinyepark'a yakın... Çevresinde ise tarihî Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı bulunuyor.

Arsa üzerinde yer alan kaba inşaatın yıkımı Ocak ayı itibariyle başlayacak ve yeni kültür merkezi 2011 yılının sonlarında bitmiş olacak. Projenin tahmini bütçesi ise 35-40 milyon dolar civarında. Ayrıca merkez, yılın 52 günü bakanlık etkinliklerinde kullanılacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-bu-konser-salonunu-bekliyor_76103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!