Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Türkiye Büyük Düşünmeli"

Stanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü Kıdemli Üyesi Paul Romer: ''Türkiye büyük düşünmeli. Büyük merkezleri sadece Türkiye içinde değil, içinde bulunduğu bölgede de kurabilir. Yeni kurulacak büyük merkezler de göç kabul edecek ve insanlar için yeni fırsatlar yaratacak. Türkiye, bunu yapacak gücü olduğuna inanıyorsa, dışarıdan destek

yapi.com.tr / AAStanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü Kıdemli Üyesi ve NYU Stern School of Business Henry Kaufman Misafir Öğretim Üyesi Paul Romer, Türkiye'nin büyük düşünmesi ve büyük merkezleri sadece Türkiye içinde değil, içinde bulunduğu bölgede de kurabileceğini belirterek, ''Yeni kurulacak büyük merkezler de göç kabul edecek ve insanlar için yeni fırsatlar yaratacak. Türkiye, bunu yapacak gücü olduğuna inanıyorsa, dışarıdan destek aramak yerine bu yolda ilerlemelidir'' dedi.
    
Romer, İstanbul Sanayi Odası (İSO) 10. Sanayi Kongresinde gerçekleştirdiği 'Geleceğin Rotası' başlıklı konuşmasında, ekonomideki durumu trafik sıkışıklığına benzeterek, teknolojinin bu doğrultuda geliştirilmesi ve buna göre fırsatlara yol açacak kuralların oluşturulması gerektiğini ifade etti.
Paul Romer, Türkiye'nin de teknolojinin faydalarından yararlanmak zorunda olduğunu ve buna göre yeni kurallara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Becerinin inovasyondaki önemine dikkati çeken Romer, okul sisteminde beceri kazandırmaya yönelik çalışmaların meyvelerinin çok uzun vadede alınacağını, bu nedenle iş yerinde beceri artırmanın büyük önem taşıdığını söyledi. Romer, Türkiye'de de okul sisteminde büyük gelişme kaydedilmesi gerektiğini kaydetti. İş gücü piyasasındaki gelişmeleri de bu çerçevede ele alan Romer, işsiz kalanların bir diğer sorununun da işten edinebilecekleri becerilerden mahrum kalmaları olduğunu, reform için geliştirilecek stratejilerin aynı zamanda iş gücü piyasasını da değiştireceğini belirtti. AB'deki kuralların her zaman Türkiye'de uygulananlardan iyi olmayabileceğine işaret eden Romer, AB üyeliğinden sonra İtalya'da para politikasının belli bir ölçüde iyileştiğini, ancak birçok İtalyan'ın durumunda iyileşme görülmediğini söyledi.
    
Dünyadaki büyük merkezler arasında İstanbul'un da yer aldığına değinen Romer, bu konuda Türkiye'nin kaydetmesi gereken gelişmeleri anlattı. Yeni büyük kentlerle bağlantılar kurulmasının önemini ve gereğini vurgulayan Romer, İstanbul'da büyük bir nüfus yoğunlaşması bulunduğunu, iş gücünde değişim yaratmak için başka büyük merkezler de oluşturulması, bunun için hükümetin yeni politikalar geliştirmesi gerektiğini belirtti.
Çin örneğini veren Romer, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Türkiye'de bir Shenzhen kurulması halinde gençlere yeni fırsatlar yaratılacaktır. Bu bölgenin göçmen kabul etmesiyle birtakım sorunlar çözülür. İstanbul'un üstündeki yük hafifler. Türkiye büyük düşünmeli. Büyük merkezleri sadece Türkiye içinde değil, içinde bulunduğu bölgede de kurabilir. Son yüzyılda kentlere göç eden insan sayısı neredeyse son 12 bin yılda göç edenlerle aynı. Yeni kurulacak büyük merkezler de göç kabul edecek ve insanlar için yeni fırsatlar yaratacak. Türkiye, bunu yapacak gücü olduğuna inanıyorsa, kendisine bu konuda güveniyorsa dışarıdan destek aramak yerine bu yolda ilerlemelidir.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-buyuk-dusunmeli_90075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!