Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Endüstriyel Elektriğe %16,1 daha Fazla Harcıyor

Siemens Finansal Hizmetler‘in yeni araştırmasına göre, Türkiye’nin enerji verimliliği potansiyeli yüzde 16,1. Türkiye'nin potansiyeli Almanya ve İspanya'dan yüksek olsa da Çin, Hindistan ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük olduğu belirlendi

yapi.com.tr / AA
Türkiye Endüstriyel Elektriğe %16,1 daha Fazla Harcıyor

Siemens Finansal Hizmetler'in dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirdiği yeni araştırmasına göre, Türkiye’nin yüzde 16,1 enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye'nin potansiyeli Almanya ve İspanya'dan yüksek olsa da, Çin, Hindistan ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Sanayideki enerji kullanımında büyüyen bir pay oluşturması nedeniyle elektrik tüketiminin optimize edilmesi, üretim sektörü için giderek önem kazandı. Araştırma, sanayi alanındaki elektrik kullanımının, son 40 yılın genel elektrik kullanımından 3 kat daha hızlı bir artış gösterdiğine dikkati çekti. Bu durum, sanayi alanındaki mevcut enerji tüketiminin dörtte birinden daha fazlasını oluşturuyor.

Dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirilen araştırma global üretim sanayisinde enerji verimliliği alanında el değmemiş önemli bir potansiyelin varlığını ortaya koydu.

Araştırma aynı zamanda daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipman kullanımının sanayi alanındaki mevcut elektrik tüketimini azaltabilecek potansiyelini ortaya çıkardı.

Çin ve Türkiye’deki üretim tesislerinin daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipmanlarla donatılma eğilimi, tesislerin büyük bir kısmının yeni olmasından kaynaklandı. Bu, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında enerji verimliliğini arttırma fırsatını bir bakıma azaltıyor.

Rusya’da yerleşmiş sanayi sektörünün eski ekipmanlarla donatılmış olması, enerji verimliliğinin düşük olmasına neden oluyor. Bu nedenle, tesis yenilemeleri ve güncellemeler sayesinde elde edilebilecek elektrik tasarrufu olanakları oldukça fazla. İspanya'nın endüstriyel enerji tasarrufundaki öncü pozisyonu, İspanyalı üreticilerin elektrik gereksinimlerini etkin bir şekilde güneş enerjisi üretimi ile tesis alanlarında desteklemelerine dayandırılıyor.

"Yeni ekipmanlar iş performansını ve rekabet kabiliyetini artırır"

Açıklamaya göre, elektrik tüketiminin azaltılması, üretim sektörünün ekonomik durumu açısından hayati önem taşıyor.

Dünya genelinde, üretim yapan firmalar elektrik giderlerini ve tüketimlerini azaltmak amacıyla enerji verimliliği yüksek olan ekipmanlara giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu ekipmanlar, yüksek verimli motor ve sürücü uygulamaları ile otomasyon sistemlerinden, enerji üretimindeki ısı geri dönüşüm işlemlerine kadar çeşitlendirilebiliyor.

Finansal sürdürülebilirliğin teknoloji yatırımlarındaki giderek artan önemiyle ekipman finansmanı, enerji verimliliği yüksek ekipmanlara olan yatırımların ve güncellemelerin maliyetini daha karşılanabilir kılıyor.

Aylık giderleri sağladığı enerji tasarrufu ile karşılayacak şekilde tasarlanmış enerji verimliliği yüksek olan bu yeni ekipmanların "kullandıkça öde" kavramı ile sunulması, küresel üretim piyasalarında enerji verimliliği pazarının gelişmesinde önemli bir rol oynayacak.

Araştırmada diğer bir nokta ise, dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirildi. Söz konusu firmalardan Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Polonya, Rusya, İskandinavya, İspanya, Birleşik Krallık, ABD ve Türkiye coğrafyalarında mevcut teknoloji göz önünde bulundurularak, temel düzeydeki potansiyel elektrik tasarruf tahminleri istendi. İncelenen her bir ülke için bu kurumların tahminlerinin ortalamaları hesaplandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Siemens Finansal Kiralama AŞ Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yusufoğlu, "Enerji verimliliği teknolojilerine yatırım yapmak enerji faturasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretim masraflarını ve karbon emisyonlarını da azaltır. Bunun yanı sıra yeni ekipmanlar üretkenliği ve kapasite artışını sağlarken iş performansını ve rekabet kabiliyetini de artırır" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-endustriyel-elektrige-16-1-daha-fazla-harciyor_133130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!