Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Üretimine 10 Yılda 24 Bin Megavatlık Yeni Kapasite

Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesine gelecek 10 yıl içerisinde 24 bin 200 megavatlık bağlantı öngörülüyor. Bu kapasitenin en büyük diliminin ise Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Trakya EDAŞ) bölgesinde gerçekleşmesi planlanıyor.

yapi.com.tr / AA
Elektrik Üretimine 10 Yılda 24 Bin Megavatlık Yeni Kapasite

Türkiye Elektrik İletim AŞ, TEİAŞ Üretim Tesisleri Bölgesel Kapasite Raporu 2020-2025 yayınladı. Raporda, farklı elektrik dağıtım şirketinin faaliyet gösterdiği 21 bölgenin gelecek yıllara ilişkin bağlanabilir bölgesel üretim kapasitelerine yer verildi.

Raporda tahminler, 5 ve 10 yıllık periyotlar halinde yer aldı. Buna göre, mevcut elektrik kapasitesine, 2020 sonunda toplamda 13 bin megavat, 2025 sonunda ise 11 bin 200 megavat bağlanabilir bölgesel üretim kapasitesi eklenecek.

İlk 5 yıllık planlamaya göre, en büyük bağlantı kapasitesi 3 bin 200 megavat ile Trakya EDAŞ bölgesinden olacak. Bu bölgeyi, Boğaziçi EDAŞ ve Anadolu Yakası EDAŞ 2 bin megavat, Sakarya EDAŞ bin 300 megavat, Dicle EDAŞ bin 200 megavat ve Meram EDAŞ ise bin megavat ile takip edecek.

İlk 10 yıllık bağlanabilir bölgesel üretim kapasitenin en büyük bölümü ise 2 bin megavat ile Boğaziçi EDAŞ ve Anadolu Yakası EDAŞ bölgesinden sağlanacak. Bu bölgeyi, Sakarya EDAŞ bin 300, Dicle EDAŞ bin 200, Trakya EDAŞ bin 200 ve Meram EDAŞ bin megavat bağlanabilir üretim kapasitesi ile izleyecek.

Böylece, gelecek 10 yıl sonunda en büyük kapasite bağlantısı 4 bin 500 megavat ile Trakya EDAŞ bölgesinden sağlanmış olacak. Boğaziçi EDAŞ ve Anadolu EDAŞ bölgesi ise 4 bin megavat ile ikinci büyük kapasite sağlanan bölgeler olacak.

Türkiye'nin mevcut elektrik üretim kurulu gücü 30 Haziran 2015 itibarıyla 71 bin 603 megavat seviyesinde bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-uretimine-10-yilda-24-bin-megavatlik-yeni-kapasite_133279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!