Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye, İnşaat Sektöründe İkinci Sırada Yer Alıyor

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) tarafından düzenlenen inşaat sektörü istişare toplantısında konuşan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’nin inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

yapi.com.tr
Türkiye, İnşaat Sektöründe İkinci Sırada Yer Alıyor

İnşaat sektörünün mevcut durumu üzerine yapılan toplantıda konuşan Güzeloğlu, “Türkiye’nin değişim sürecinde inşaat sektörü çok önemli. Dünyada inşaat sektöründe Türkiye Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. 2015 yılında Kocaeli’de toplam 6 bin 687 müteahhitlik firmamız faaliyet gösterirken, sektörde 59 bin 341 kişi sigortalı olarak istihdam ediyor. 2015 yılında konut satışı Kocaeli genelinde 17 bin 395 gibi bir rakama ulaştı. Bu rakamlara bakıldığında Kocaeli’nin uluslararası ticaretin Türkiye’deki merkezi haline geldiğini görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşma yapan KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ ise orta gelir tuzağından kurtulmak için özellikle inşaat sektörünün büyümeye devam etmesi gerektiğıini ifade ederek, “Çünkü inşaat sektörü üretim ve istihdam dâhil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkilemektedir. Diğer taraftan zaten kısıtlı olan kaynaklarımızın düşük verimli ve dış ticarete konu olmayan alanlara yönelmesinin de önüne geçmeliyiz. Hem siyasi aktörlerin inşaat sektörünü bir politika haline getirmesi, hem de sektör temsilcilerinin değişimi yakalaması gerekmektedir” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-insaat-sektorunde-ikinci-sirada-yer-aliyor_143960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 36 T

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!