Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Kuraklığın Pençesinde

Küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağı kururken, bazı nehir ve barajlardaki su seviyesi düştü Ege Bölgesi’nde kuraklık nedeniyle su kaynaklarının seviyesi hızla düşüyor Tahıl ambarı Konya’da göl ve sulak alanların önemli bir bölümü yok oldu.

Milliyet Gazetesi
Türkiye Kuraklığın Pençesinde

Küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle yurt genelindeki birçok su kaynağı kururken, bazı nehir ve barajlardaki su seviyesi düştü. Antalya barajlarla göletlerin doluluk oranlarının geçen yıla göre azaldığı bildirildi. Bazı bölgelerde ise doluluk oranları artış gösterdi.

Antalya’nın Oymapınar Barajı’nda geçen yıl yüzde 54.84 olan doluluk oranı ağustosta yüzde 72.18’e, Manavgat Barajı’nda yüzde 53.74’ten yüzde 64.69’a, Alakır Barajı’nda yüzde 13.20’den yüzde 17.78’e, Çayboğazı Barajı’nda yüzde 15.49’dan yüzde 24.45’e, Kozacağı Göleti’nde yüzde 45.07’ten yüzde 46.05’e, Yeşilyayla Göleti’nde ise yüzde 42.30’dan yüzde 53.47’ye ulaştı.

Isparta’nın Eğirdir Gölü’nde doluluk oranı yüzde 45’e, Burdur Gölü’nde ise yüzde 64’e düştü. Yalvaç Barajı’nda doluluk oranı yüzde 6’ya, Uluborlu Barajı’nda yüzde 58’e, Sorgun Barajı’nda yüzde 35’e gerilerken, Kovada Gölü’nde su seviyesi “sıfır noktası”na indi. Gölcük Gölü’nde de suseviyesi yüzde 68’e geriledi. Eber Gölü’nde ise su seviyesi “sıfır noktası”na kadar düştü.

Kuraklıktan en fazla etkilenen iller arasında bulunan Gaziantep’te, içme ve kullanma suyu ihtiyacı Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki su kaynaklarından sağlanıyor.

Van’da en önemli su kaybının yaşandığı Zernek Barajı’nda, geçen yıla göre yüzde 60 azalma yaşandı. Bu oran Koçköprü Barajı’nda yüzde 30, Sarımemet Barajı’nda da yüzde 13 dolayında...

Su kaynaklarında geçen yıllara göre yüzde 60 oranında azalmanın yaşandığı Muş’ta etkili olan kuraklık nedeniyle bazı dereler kurudu.

Elazığ’da etkili olan kuraklık nedeniyle Keban Baraj’ında su seviyesi 7 metre düşerken, Hazar Gölü’nde ise 3 yıl önce durdurulan enerji üretiminin ardından göl seviyesi sadece 60 santimetre yükseldi.

Atatürk Barajı farklı değil

Şanlıurfa’da tarımsal alanlarda su kullanımı ve enerji talebinin artması nedeniyle Atatürk Barajı’ndaki aktif doluluk oranı yüzde 19.1’e gerileyerek minimum sınıra yaklaştı.

Diyarbakır’da ise enerji üreten barajlar sayesinde Dicle Nehri’nden sulama yapan çiftçiler kuraklıktan etkilenmedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-kurakligin-pencesinde_63218.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!