Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türkiye, Libya İlişkilerine Enerji Alanında da Önemli Bir İvme Kazandırmak İstiyoruz''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, ''Türkiye, Libya ilişkilerine enerji alanında da önemli bir ivme kazandırmak istiyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Türkiye, Libya İlişkilerine Enerji Alanında da Önemli Bir İvme Kazandırmak İstiyoruz''

Foto: İbrahim Yakut (AA)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, beraberinde TPAO, TPIC ve TEİAŞ'in üst düzey yöneticileriyle geldiği Libya'nın başkenti Trablus'ta Petrol ve Gaz Bakanlığı ile Elektrik Bakanlığı yetkilileriyle elektrik, petrol ve gaz konusunda görüşmelerde bulundu.

Heyet, ilk olarak Libya Elektrik Bakan Yardımcısı Muhammed Elhak'ı ziyaret etti, Elhak, görüşmede yaptığı açıklamada, iç savaş sırasında başından beri dost ülke Türkiye'nin Libya halkına destek verdiğini anlattı.

Türkiye'nin Libya halkının zafere ulaşmasındaki katkısını unutmayacaklarını kaydeden Elhak, ''Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğini göz ardı edemeyiz. Elektrik alanında bazı Türk şirketleriyle iyi ilişkilerimiz ve işbirliğimiz mevcut. Elektrik şebekelerimizde iç savaş zamanında büyük hasar meydana geldi. Elektrik şebekesinin tamamen onarımı konusunda Türk şirketleriyle işbirliğine ihtiyacımız olacak'' dedi.

Bakanlık olarak Libya'da yenilenebilir enerji konusunda yeni bir bakış açısı geliştirmeye çalıştıklarını belirten Elhak, bu konuda da Türk şirketleriyle yapacakları işbirliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

Müsteşar Aytekin de Türkiye olarak her zaman Libya'yı destekleyeceklerini ifade etti.

Elektrik Bakanlığının ardından Petrol ve Gaz Bakanlığını ziyaret eden heyeti, Libyalı Bakan Yardımcısı Ömar Eşşukmak karşıladı. Yapılan toplantıda konuşan Eşşukmak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Görüşmenin ardından AA'ya açıklamalarda bulunan Müsteşar Yardımcısı Aytekin, devrim öncesinde enerji konusunda iki ülke arasındaki işbirliğinin yeni dönemde de sürmesini istediklerini söyledi.

Libya'da temel olarak elektrik, yenilenebilir enerji, petrol ve gaz alanlarında görüşmelerde bulunduklarını kaydeden Aytekin, şöyle dedi:

''Devrim sürecinde Libya'nın yaklaşık 6 bin 500 kilometrelik elektrik hatları zarar gördü. Libya'nın mevcut elektrik üretiminde yüzde 20 azalış var. Bazı istasyonlar bu süreçte çalışamaz duruma geldi. Türk özel sektörünün elektrik iletim hatlarında ve elektrik tesislerinde ciddi tecrübeleri var. Sahada mevcut firmalarımız var. Bu süreçte sahada etkin firmaların Libya'ya gelmesini ve bu geçiş sürecine de katkı sağlamasını istiyoruz. Libya tarafının yenilenebilir enerji konusunda da yeni yapılanmaya ciddi bir ilgileri var. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde yenilenebilir enerjinin genel elektrik üretimindeki payının yüzde 10'a çıkarılmasını hedefliyorlar.''

Libya'nın özellikle rüzgar ve güneş enerjisi konusuyla ilgilendiğini ifade eden Aytekin, ''Bizde bu konudaki yetkin özel sektörümüzün de bu süreçte buraya yönlenmesini istiyoruz'' diye konuştu.

Petrol ve gaz konusunda da önemli görüşmeler yaptıklarını anlatan Aytekin, ''Temel olarak bu geçiş sürecinde Libya'ya petrol ürünleri tedariki, Libya'dan ham petrolün Türkiye'ye temin edilmesi, TPAO'nun Libya'daki mevcut çalışmaları ve bu çalışmalara eklenebilecek diğer konular ile Türk özel sektörünü, petrol ve gaz sektöründe de Libya'ya yapabilecekleri katkıları konuştuk'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın önümüzdeki günlerde Libya'ya bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını sözlerine ekleyen Aytekin, ''Bu görüşmelerde sayın bakanımızın Libyalı muhataplarıyla yapacağı görüşmenin bir ön hazırlığını yaptık. İnşallah sayın bakanımızın ziyaretinde daha somut sonuçlar alacağız. Türkiye, Libya ilişkilerine enerji alanında da önemli bir ivme kazandırmak istiyoruz'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-libya-iliskilerine-enerji-alaninda-da-onemli-bir-ivme-kazandirmak-istiyoruz_90981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!