Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

SA Beton Yol Gözlüyor

Türkiye ve İstanbul Beton Yollarla Tanışıyor

Karayolu ulaşımı ve taşımacılığı alanında ülkemizde ilk örnek olma özelliği taşıyan beton yol yapımına bugün İstanbul Mahmutbey'de başlandı.

Türkiye Hazır Beton Birliği
Türkiye ve İstanbul Beton Yollarla Tanışıyor

b>Karayolu ulaşımı ve taşımacılığı alanında ülkemizde ilk örnek olma özelliği taşıyan beton yol yapımına bugün İstanbul Mahmutbey'de başlandı.

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nce yaptırılan 415 metre uzunluğunda 7,32 metre genişliğindeki Mahmutbey Bypass Yolu'nun inşaasına Türkiye Hazır Beton Birliği proje ve yapım desteği veriyor. Türkiye Hazır Beton Birliği'nin, beton yol finişeri ve profesyonel beton yol yapım ekibi ile bizzat danışmanlık desteği verdiği çalışmada karayolları çalışanlarına ve sektör yetkililerine uygulamalı eğitim de veriliyor.

Ulaşım ve taşımacılığın neredeyse tamamı karayollarında yapılan ülkemizde, bugüne kadar asfalt tercih edildiğinden gereksiz bir şekilde yol bakım ve onarımlarına çok ciddi kaynaklar aktarılmaktadır. Oysa beton yollar, taşıma kapasitesinin yüksekliği ve uzun yıllar bakım onarım gerektirmeden kullanılabilmesi gibi pek çok üstünlüğe sahiptir. Avrupa ve ABD gibi zengin ülkelerde 100 yıldır kullanılan beton yollar, Türkiye'de bilgi eksikliğinden bugüne kadar hiç yapılmamıştır.

Avrupa ülkelerinde yüzde 15'lere, ABD ve Kanada'da karayolları içerisinde yüzde 30'lara, otoyollarda ise %70'lere varan beton yol oranı, Türkiye'de dikkate alınmayacak kadar düşüktür. Bugün Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 40 adet çimento fabrikası ve 400 adet beton tesisi bulunmasına rağmen, asfalt (bitüm) temin edilen yalnızca 5 adet rafineri bulunmaktadır. İthal değil yerli kaynaklarımızla, daha uygun maliyetlerle yapılabilen ve çok uzun yıllar bakım - onarım gerektirmeden kullanılabilen beton yollar, kentiçi ve şehirlerarası ağır araç trafiği için son derece uygundur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-ve-istanbul-beton-yollarla-tanisiyor_9948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!