Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Beyoğlu "Akıllı Kent" Oluyor!

Türkiye'de Bir İlk.. Beyoğlu Akıllı Kent Oluyor

Beyoğlu’nda kişiye dair, binaya dair, sokağa dair her şey eski ve yenisiyle tek veri tabanında toplanıyor. “Akıllı Kent” projesi Beyoğlu’nda hayata geçiyor…

Beyoğlu Belediyesi - Basın Bürosueyoğlu’nda kişiye dair, binaya dair, sokağa dair her şey eski ve yenisiyle tek veri tabanında toplanıyor. “Akıllı Kent” projesi Beyoğlu’nda hayata geçiyor…

Beyoğlu Belediyesi’nin oluşturduğu 120 kişilik bir ekip, gece gündüz, “Akıllı Kent” projesinde Beyoğlu için çalışıyor. 6 aydır devam eden projede önemli mesafeler alındı. Proje Eylül ayında bittiğinde Beyoğlu’nun tamamı proje kapsamında Beyoğlu’nun 45 mahallesinde, 27 bin 800 bina, 121 bin konut, 234 bin 332 kişi 120 soruluk anketle taranmış olacak ve Beyoğlu’na dair bütün veriler bir arada toplanmış olacak.

Projenin tanıtımı The Marmara Pera Oteli’nde yapıldı. Proje ile ilgili bilgi veren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; “Beyoğlu’nda bundan böyle yapacağımız her şeyin temelinde bu proje olacak. Yöneteceğiniz ilçenin problemlerini, imkanlarını bilirseniz daha kolay yönetirseniz” dedi.

Daha sonra proje ile ilgili bilgi verildi. Proje şu şekilde yürütülüyor: Beyoğlu idari sınırları içerisinde yersel ve fotogrametik yöntemlerle üretilen 1/1000 ölçekli halihazır haritaların coğrafi bilgi sistemi ve topolojik altlığı hazırlanıyor. Yani bina, yol çizgileri, yapı adaları, arazi modelleri tek çatı altında birleştiriliyor.

Beyoğlu’nun uydu görüntüleri ile değişiklikler, farklılıklar anında takip edilebiliyor.
Yine tek veri tabanında, kadastro, ada, parsel bilgileri, tapu sicil kayıtları ile ilişkilendirilebilir hale getiriliyor. Kadastro parselleri, ilgili belgelerden koordinatlar girilerek sayısallaştırılıyor ve güncelleniyor.

Tapu sicil müdürlüğünde, tapu kütüğü ve kat kütüklerinde bulunan tüm bilgiler veri tabanına giriliyor, böylece kadastro parsel bilgileriyle eşlenebilir ve güncellenebilir hale getiriliyor.
Arazi çalışmasını yapan 200 kişiye, Beyoğlu Arazi Çalışma İzin Belgesi veriliyor. Bu kişiler, Beyoğlu’nu mahalle mahalle, sokak sokak geziyor, tek tek evlere gidiyor. Evin veya binanın fotoğrafını çekiyor, binaya ait tespit formlarını dolduruyor. Bu uygulamayla binaya ait olan tüm veriler kayıt altına alınıyor. Binanın kaç katlı olduğundan asansörü, yangın merdiveni, sığınağı olup olmadığına, yapı türüne, ısınma şekline kadar... Ardından binaya ve bağımsız bölümlere sicil numarası veriliyor.

Binada yada dairede oturan kişilere ait bilgiler de tek tek veri tabanına işleniyor. Örneğin, sosyal güvenliği var mı, belediye hizmetlerinden faydalanıyor mu, binada yada dairede özürlü kişi var mı, eğitim durumları ve ortalama aylık gelirleri ne, ilçeye hangi tarihte gelmiş...
Belediyemizde bulunan mevcut numarataj pafta ve bilgileri, saha çalışmaları sırasında kadastral parseller ve halihazır haritalar kullanılarak yenileniyor.

Arazi çalışması ile tespit edilen harita bilgileri, örneğin binadaki yapısal değişiklikler, yollar güncelleştiriliyor. Arazide tespit edilen kapı numaraları ile mevcut numarataj bilgileri karşılaştırılıyor, grafik verilerle arazi tespitinde toplanan tüm veriler, tek veri tabanında buluşturuluyor. Arazide bina, bağımsız bölüm ve kişi ile ilgili tespit edilen bilgiler de harita destekli olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. İmar planları, ıslah koruma planları ile tadilat ve revizyon planları, coğrafi bilgi sistemi ortamında sayısallaştırılıyor. İmar arşivinde klasörlerde bulunan yapı izin belgelerinin dijital fotoğrafları çekilerek dijital imar arşivi yapılıyor. Dijital yapı izin belgelerindeki bilgiler de bilgisayara girilerek yasal yapı izin bilgileri ile sahadaki bina bilgileri karşılaştırılıyor. İktisat, makine ruhsat birimlerinde bulunan işyeri, sıhhi, gayri sıhhi ve asansörle ilgili ruhsat kütükleri incelenerek, belirlenen formatta kayıt girişleri yapılıyor ve dijital arşiv oluşturuluyor. Arazi ve bina tespitine ek olarak bağımsız bölümlerde yaşayan kişilere ait bilgilerin toplanması sonucunda muhtarlık kayıtları güncelleştriliyor, adres bilgileri kesinleştiriliyor. Telefon, elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, yağmur suyu şebeke bilgileri ile ilgili belgeler sayısal hale getirilerek entegrasyonu sağlanıyor. Zemin etüd ve analizleri sayısallaştırılarak parsel bazında hazırlanıyor. Aynı zamanda emlak, çevre temizlik, işyeri ruhsat, ilan reklam gibi vergi beyan bilgilerinde bulunan adres kayıtlarının kontrol edilmesiyle pafta, ada, parsel ve cadde, sokak adı, kapı no, kat, daire gibi bilgilerin hataları düzeltiliyor. Sonuçta, mevcut verilerle, araziden toplanmış veriler karşılaştırılarak, eşleştirmeler yapılıyor, eşleştirilemeyen veriler de yeniden gözden geçirilerek düzeltiliyor. İdari adres eşleşmesi, mülki adres eşleşmesi, yapı sicili, daire sicili, kişi sicili gibi... Emlak vergi beyan, tapu sicil, arazi bağımsız bölümler bilgileri de eşleştiriliyor. Bu yöntemle kayıp ve kaçaklar tespit ediliyor, binaya ait bilgilerle depreme dirençli olup olmadıkları anlaşılıyor.

Beyoğlu’nda kurulan akıllı kent sisteminin her zaman sağlıklı işlemesi için çok kullanılıcılı, entegre bir veri modeli hazırlanıyor. Coğrafi bilgi sistemi ve yönetim bilgi sistemi, yazılımların entegrasyonunu oluşturuyor. Belediyenin bütün birimleriyle tapu sicil müdürlüğü ve muhtarlıklar entegre oluyor. Tüm muhtarlıklara ve tapu sicil müdürlüğüne Hp desteği ile bilgisayarlar veriliyor, entegre iletişim sistemi kuruluyor. Böylece gerek tapu sicil müdürlüğünde, gerek muhtarlıklarda yapılan değişiklikler, anında belediye tarafından farkedilebiliyor. Ayrıca araç takip sistemi ile belediyeye ait bütün araçlar gün içerisinde takip ediliyor, verim maksimuma çıkarılıyor. Kısaca, Beyoğlu’nda insana dair, binaya dair, sokağa dair, mahalleye dair bütün bilgiler tek veri tabanı altında toplanıyor. Örneğin bir gıda yardımında, kimin bu yardımdan faydalanacağı, ilçede kaç özürlü bulunduğu ve nerede yaşadıkları, bir deprem esnasında hangi binaların yıkılma tehlikesinin bulunduğu, 2006 yılında kaç öğrencinin ilkokula başlayacağı, kaç öğrencinin liseden mezun olacağı gibi bilgileri anında elde etme şansı doğuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-bir-ilk-beyoglu-akilli-kent-oluyor_27383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!