Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye'de Gayrimenkul Sektörü Cazibesini Koruyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, global krizin, ekonomik aktivitelerde meydana getirdiği yavaşlamanın inşaat sektörünü daha sınırlı etkilediği, bunda Türkiye'de gayrimenkul sektörünün yatırım aracı olarak cazibesini korumasının etkili olduğu bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'de Gayrimenkul Sektörü Cazibesini Koruyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) tarafından açıklanan raporda, inşaat malzemesi sektörüne ilişkin konut satışları ve yapı izinlerinin ele alındığı belirtilerek, 2012'nin 2. çeyreğinde çıkan kanunlara yönelik pozisyon alan yatırımcıların 2012'in ilk çeyreğinde yapı ruhsatı alımına ağırlık verdiği, bunun sonucu olarak yapı kullanım izinlerinde geçen yılın aynı dönemine göre sınırlı bir artış yaşandığının görüldüğü belirtildi.

Yapı ruhsatlarında yükseliş oranlarının yüksek bir düzeyde gerçekleştiğine dikkat çekilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

''Global ekonomideki olumsuz hava nedeniyle ekonomik aktivitelerde meydana gelen yavaşlama inşaat sektörünü daha sınırlı etkiledi. Bunda özellikle Türkiye'de gayrimenkul sektörünün yatırım aracı olarak cazibesini koruması etkili oldu. Bu noktada yatırımcıların kısa vadeli yaklaşımdan çok uzun vadeli, geleceğe yönelik yatırımları tercih etmesi de önemli rol oynadı. Yapı izinleri rakamları içinde yer alan yapı ruhsatı alımlarının kullanım izni alanlardan daha fazla artması bunun bir göstergesi. Yine bu verilerin yanında konut satışları rakamlarının seyri de kritik bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Bu kritik rakamlardan konut satışları verileri ele alındığında 2012 yılının 1. çeyreğinde, 2011 yılının 4. çeyreğe göre tüketici talebinin yavaşladığı görülüyor. Ancak bu gerilemeyi dönemselliğe bağlamak mümkün. Yılın ilk çeyreğinde satışlar dönemsel olarak 4. çeyreğe göre azalış gösteriyor. Son açıklanan TÜİK verilerinde konut satışlarında bir önceki döneme göre yüzde 19,16'lık gerileme kaydedildi. Buna karşılık bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,51'lik artış yaşandığı görüldü. Yani 2011 yılının 1. çeyreğinde 91 bin 71 düzeyinde gerçekleşen konut satışları 2012 yılının 1. çeyreğinde 96 bin 62 düzeyine çıktı. Bu noktada bölgesel bazdaki değişimler de dikkat çekicidir.''

Rporda, son dönemde Türkiye ortalamasının üstünde artış gösteren İstanbul'da konut satışlarının 2012'nin ilk çeyreğinde durumunun değişmediği vurgulanarak, özellikle İstanbul'un çehresini değiştirmeye yönelik projelere dair beklentiler ve yabancıların gayrimenkul yatırımlarının önünün açılması nedeniyle talebin artacağı beklentisinin konut sektörünün hareketlenmesine neden olduğu kaydedildi.

Buna bağlı olarak İstanbul'da konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,71 artış gösterdiği dile getirilen raporda, yapı izinleri rakamları incelendiğinde inşaat sektörünün rasyonel çizgisini koruduğunun görüldüğü kaydedildi.

Raporda, yapı ruhsatlarında yüz ölçümü bazında 2012 yılının 1. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7'lik artış yaşandığına vurgu yapılarak, yapı kullanım izinlerinde ise aynı dönemdeki artışın yüzde 2 düzeyinde kaldığı ifade edildi.

İnşaat sektörünün yeni projelerin işaretçisi olan yapı ruhsatı alımına yöneldiği belirtilen raporda, yapı kullanım izni alma konusunda temkinli hareket edildiği buna bağlı olarak yılın 1. çeyreğinde 25,5 milyon metre kare yapı ruhsatı alınırken, 21,5 milyon metre kare yapı kullanım izni talep edildiği kaydedildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyede-gayrimenkul-sektoru-cazibesini-koruyor_100568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!