Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TDUB'dan SPK Sınavına Yönelik Gayrimenkul Değerleme Eğitimleri

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB), SPK'nın düzenlediği 'Gayrimenkul Değerleme Lisanslama' sınavına yönelik hazırlık eğitimleri başlatıyor. Eğitimlere, 15-16 Aralık 2012 tarihlerinde düzenlenecek sınava hazırlanmak isteyen, mesleğe dair temel bilgilere sahip, ilgili ve dört yıllık üniversite mezunu bireylerin katılması bekleniyor.

yapi.com.tr
TDUB'dan SPK Sınavına Yönelik Gayrimenkul Değerleme Eğitimleri

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) mevzuatına uygun olarak 15-16 Aralık 2012 tarihlerinde düzenlenecek 'Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı' sınavına hazırlanmak isteyen, mesleğe dair temel bilgilere sahip ilgili ve dört yıllık üniversite mezunu bireylerin katılması beklenen eğitimde, sınavın 5 farklı modülü için farklı sınıflar açılıyor.

Eğitim sınıfları

Eğitim sınıfları, 'Temel Finans Matematiği', 'İlgili Mesleki Mevzuat ve Etik Kurallar', 'Gayrimenkul Değerleme Esasları', 'İlgili Vergi Mevzuatı' ve 'İnşaat Muhasebesi' konularından oluşacak. Birlik, uygulamacılarla olduğu kadar akademik çevreden de oluşturduğu güçlü kadrosu ile eğitimleri organize ediyor ve eğitimde eski sınavlarda çıkmış soruların örneklerle çözülmesi planlanıyor. Eğitimin toplam 80 saat olması, sınırlı kontenjanla açılması ve kasım ayından başlayarak İstanbul’da yapılması planlanıyor.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alabilmek için asgari 4 yıllık üniversite mezunu olmak, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıl tecrübe sahibi olmak, ayrıca lisanslama sınavında başarılı olmak gerekiyor. Sınavı geçen ancak tecrübe şartını sağlayamayan kişilerse, uzman yardımcısı olarak başlayıp; daha sonra uzmanlığa geçebiliyor.

Yılda tahmini 700 bin adedin üzerinde rapor üretildiği düşünülen sektörün, 5.000’e yakın değerleme uzmanı ve uzman adayını istihdam ettiği biliniyor. Gelişen işlem hacmine paralel, sektörde üretilen rapor adedinin artması nedeniyle sektörün ciddi bir iş potansiyeli barındırdığı biliniyor. Geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen değerleme uzmanlığında 'lisans' sahibi olmak önemli bir nitelik haline geldiğinden, son yıllarda büyük ilgi görüyor.

Lisanslı değerleme uzmanları, SPK tarafından listeye alınan gayrimenkul değerleme şirketlerinde tam zamanlı istihdam edilebildiği gibi, şirketlerle yaptıkları bir sözleşme çerçevesinde yarı zamanlı olarak da görev alabiliyorlar. Böylece şirketler sadece kuruldukları bölgelerde değil, sözleşmeli değerleme uzmanları vasıtasıyla farklı şehirlerde ve ilçelerde de hizmet verebiliyor. Ayrıca SPK listesine girecek değerleme şirketlerinin sermayesinin asgari %51’inin en az iki değerleme uzmanına ait olması zorunluluğu bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tdubdan-spk-sinavina-yonelik-gayrimenkul-degerleme-egitimleri_102322.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!